Není ryba jako ryba. Jaká je nejvhodnější do zahradního jezírka?

 Exterier 
02. června 2019 10:36 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
Okrasná jezírka vnesou do zahrady zcela nový rozměr Depositphotos
Zahradní jezírko bez ryb není to pravé ořechové. Také uvažujete, že si do něj rybky pořídíte? Stačí si vybrat ty nejvhodnější právě pro to vaše. Rozhodně zapomeňte na to, že půjdete někam k řece a tam si ryby vlastnoručně sami nachytáte.

Jednak si tím můžete zadělat na nemalé problémy se zákonem, ale především hrozí, že si do svého jezírka společně s těmito rybami zanesete i nejrůznější parazity a nemoci. Vždy vybírejte jen doporučené druhy od renomovaných prodejců. A teď k tomu podstanému. Jaké druhy ryb se do jezírek hodí?

Není ryba jako ryba

Při výběru ryb je důležité řídit se tím, jak velké jezírko máte, a zda je s kompletní filtrací se vzduchováním, bez filtrace nebo úplně přírodní. Stejně tak je důležité přihlédnout k tomu, jaké velikosti ryby dorůstají.

Kapr, karas nebo jeseter

Pro chov v zahradním jezírku jsou nejméně náročné různé druhy karasů, kterým nevadí letní prohřívání jezírka a snížený obsah kyslíku. Naopak k náročnějším rybám patří jeseteři a koi kapři, kteří potřebují vzduchování, nebo alespoň přívod vody. Všechny mají jedno společné. Kromě okrasy získáte také skvělé bojovníky proti komárům. Pojďme si představit jednotlivé druhy jezírkových ryb.

Král jezírek koi kapr

Ne nadarmo se koi kaprům říká, že jsou králové jezírkových ryb. U nich však berte v potaz poměrně velkou délku v dospělosti, která může být až 80 cm. A to by mohlo vadit některým jiným druhům ryb ve vašem jezírku. Navíc je to ryba společenská, takže zapomeňte na to, že byste si pořídili jenom jeden kus. Pokud budete mít vodní nádrž málo osázenou rostlinami, budete potřebovat silnou filtraci. 

Zlato ve vodě

Zlatí karasi jsou velmi vyhledávání právě pro svoje zbarvení, které se však projeví až po dvou letech. Podobně, jako koi kapr, i zlatí karasi jsou společenské ryby, které nemají rády samotu. Ovšem pozor, s tím také souvisí jejich silné rozmnožovací sklony. Takže by se mohlo časem stát, že se vám také v jezírku doslova přemnoží.  

Kráska s názvem květiny

Slunečnice pestrá pocházející ze Severní Ameriky má nejen krásný název, ona tak vypadá i ve skutečnosti. Pro své zabarvení jsou ty ryby skutečně ozdobou každého jezírka. Tato ryba se ráda zdržuje v menších skupinkách. A pozor, slunečnice jsou všežraví dravci. 

Velký plavec

Další rybou, kterou je potřeba chovat v hejnu, je jesen zlatý. Vzhledem k tomu, že jde o velmi aktivní plavce, potřebují proto dostatek prostoru, a tím pádem i dostatek kyslíku. Proto je vhodný do většího jezírka s dodatečným okysličováním.

Exotická koljuška

Hledáte-li poněkud drobnější rybky, pak určitě neprohloupíte s koljuškou tříostnou. Tyto trochu exoticky vyhlížející ryby s trny na hřbetě jsou velmi odolné, na druhou stranu se velmi rády rychle množí. Takže je určitě lepší začít jen s velmi malým počtem jedinců. 

Mírumilovné slunky

Další drobná rybka, která je skutečně velmi nenáročná. Jde o mírumilovný druh plný života. Slunky se rády zdržují ve větších hejnech, jsou spíše teplomilné a svou potravu rády vyhledávají u hladiny. Snesou i nižší obsah kyslíku ve vodě.

Pozor na teplotní šok

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv rybu, je důležité vědět, že se musíte vyvarovat teplotních výkyvů, které vysazování nových ryb vždy provází. Proto ryby, které si koupíte, nechejte v kbelíku s vodou, v níž byly po dobu převozu. Do kbelíku pak postupně přidávejte vodu z jezírka. Jakmile si ryby přivyknou, teprve potom je umístěte do jezírka. Dále čtěte: Ryby v zahradním jezírku: Zlikvidují mrtvý hmyz i komáří larvy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Skutečně teplé mléko pomáhá lépe usnout, nebo jde jen o mýtus?

Dům a zahrada

Nepodceňujte klování a agresivitu mezi slepicemi. Zabraňte katastrofě včas

Zavřít reklamu