Živý plot se bez řezu neobejde. Kdy je na stříhání nejlepší čas?

 Exterier 
17. května 2019 07:59 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Živé ploty je třeba stříhat i několikrát ročně Depositphotos
Živý plot zajistí na zahradě trochu soukromí a poskytne útočiště i mnohým ptákům. Aby ale plot skutečně plnil svou funkci, měl by být hezky hustý a upravený. Poradíme, kdy je nejlepší se do stříhání plotu pustit.

Rostliny, které se dávají do živého plotu, snášejí řez velmi dobře. Rostlině tak neuškodíte řezem prakticky nikdy. Přesto jsou určitá období, která jsou ke střihu živého plotu více vhodná.

Na jaře nic neuspěchejte

Většina zahradníků doporučuje v jarních měsících nechat plot bujně růst. Dřeviny veškerou svou sílu věnují růstu, který ustává až někdy v červnu. A to je právě důvod, proč většina odborníků radí zastřihnout plot právě v této době.

Pokud ale toužíte po dokonalém tvaru, klidně si vemte nůžky do ruky už teď v květnu. Mějte ale na paměti, že v hustém porostu mohou mít svá hnízda ptáci, kteří v tomto čase přivádějí na svět své mladé. Buďte k nim proto ohleduplní.

V létě i na podzim stříhejte kdykoliv

Během léta se růst živého plotu obvykle trochu zpomalí. Záleží ale na druhu rostliny, ze které je živý plot vytvořený. Pokud se vám bude během léta zdát, že by vašemu plotu slušel nový sestřih, bez obav ho proveďte. Pokud ovšem necháte střih až na začátek září, vydrží vám dobrý tvar většinou znovu až do jara. Plot už totiž v této době nikam výrazněji neporoste.

Zimní spánek využijte k velkým zásahům

Pokud se ovšem chystáte provést nějaký radikálnější řez, odložte jej na dobu zimního spánku. Právě tehdy rostlina přestává přijímat živiny a má nižší potřebu světla i kyslíku. Je také méně citlivá na jakékoliv změny. Za ideální období k výraznějšímu zákroku považují odborníci období od listopadu do března. Nesmí ovšem mrznout. A i když živý plot ve vegetačním období snese razantnější zákrok, je vždy lepší velké rány do kmene ošetřit antibakteriální mastí.

Co když se objeví nějaký problém?

I když není stříhání živého plotu žádná velká věda, občas se může stát, že váš plot neprospívá podle vašich představ. Většinou lze ale problém snadno odstranit.

Pokud rezne, je nepravidelný a přerušovaný, zkuste se třeba podívat na to, zda máte dostatečně ostré nůžky. Tupými nůžkami můžete totiž napáchat více škody než užitku.

Jestli je plot po celé délce či výšce málo hustý, musíte jej začít častěji stříhat. Alespoň do doby, než se vám ho podaří zahustit. Stačí vzít vždy jen okrajové části větví. Takto zastřihávat můžete na jaře a v létě i každý měsíc.

Pokud je plot odspodu málo hustý a rezne či opadává, na vině je špatný tvar plotu. V tom případě se snažte tvarovat rostliny do jehlanu (dole širší, nahoře užší), aby všechna patra měla dostatek světla. O tom, jak si vytvořit zajímavý živý plot, jsme psali zde.

Každý druh rostliny si žádá své

Co  se týká četnosti stříhání, roli hraje hned několik věcí. Podle odborníků záleží i na konkrétní rostlině. U každé je totiž doporučená doba stříhání trochu jiná:

 • Buk lesní – 1x koncem léta.
 • Cesmína – 1x koncem léta.
 • Cypřiš – 2 - 3x ve vegetačním období.
 • Cypřišek Lawsonův – 2x na jaře a v časném podzimu.
 • Dřišťál – 1x uprostřed léta.
 • Habr obecný – 1x uprostřed nebo koncem léta.
 • Hloh jednosemenný – 2x v létě a na podzim.
 • Levandule – 2x na jaře a po odkvětu.
 • Ptačí zob – 3 - 4x ve vegetačním období.
 • Tis červený – 1 - 2x ve vegetačním období.
 • Zimolez lesklý – 3 - 4x ve vegetačním období.
 • Zimostráz vždyzelený – 2 - 3x ve vegetačním období.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...