Okupují vaši zahradu slimáci? Můžete je zlikvidovat i bez použití chemie

Jeden slimák spořádá za sezonu kilogram rostlin
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Exterier 
14. května 2019 13:01 / Depositphotos
  29   8
Slimáky žádný zahradník nevidí rád a každý má svůj zaručený způsob, jak se jich zbavit. Existují však metody, které fungují více než jiné. Navíc jsou humánní a bez chemie, takže i šetrné k životnímu prostředí.

I když je slimák poměrně malý tvor, dokáže dospělý jedinec spořádat za sezonu až kilogram rostlinné hmoty. Vzhedem k tomu, že na zahradě je takových slimáků mnoho, jde už o nezanedbatelné množství zeleně.

Někdo na slimáky používá chemické přípravky, jiný se je snaží lapit do pivní pasti nebo je sbírá a pak hubí v soli. V pivní pasti ale mohou uhynout i jiná zvířata, například žáby, chemie je sice účinná, ale s ohledem na přírodu nejde o zrovna nejlepší řešení. A nechat slimáky zaživa rozpustit v soli nemusí slabším povahám dělat dobře. Existují naštěstí i jiné metody, které jsou účinné, bez chemie a jsou šetrné.

Vysaďte rostliny, které slimáci nesnášejí

Pokud chcete ochránit své rostliny před nájezdem slimáků, vysaďte na okraje záhonů rostliny, které tato havěť nesnáší. Slimákům nechutná například levandule, kopr, šalvěj, česnek, cibule, bodlák, měsíček, kostival, chrpa, frézie, denivka, lichořeřišnice, kerblík, hortenzie, pivoňka, pelyněk, petržel, tymián, bazalka, rozmarýn, pažitka, fenykl, kosatec a některé okrasné traviny. Z tohoto výčtu by si měl být schopen vybrat každý.

Lógr z kávy nebo kofein

Pokud uvidíte, že se vám do vašich výpěstků pouští slimáci, můžete na ně použít také obyčejný lógr z kávy. Lógr můžete smíchat s kompostem a směs pak dát kolem rostlin, na kterých si slimáci nejvíce pochutnávají. Pokud máte lógru dost, lze jej kolem rostlin rozmístit i jen tak. Lógr slimáky silně odpuzuje, takže se brzy odplazí jinam. O dalším netradičním využití kávové sedliny jsme psali zde. Kromě lógru nenávidí plži i kofein. Proto je možné zakoupit si kofein v čisté chemické podobě a připravit si pro ně jednoprocentní roztok. Roztokem pak postříkejte užírané rostliny a slimáci se jich už ani nedotknou.

Vytvořte bariéry

Dalším ekologickým řešením je vytvořit na pozemku bariéry v podobě ostrých a suchých pásů v zahradě. Tyto bariéry totiž slimáci těžce přelézají, protože si nechtějí poranit bříška. Suché a ostré pásy lze vytvořit z nejrůznějších materiálů, osvědčily se například piliny, písek, ostré kamínky, roztlučené skořápky, plech, brusný papír nebo vápno.

Přirození nepřátelé slimáků

Vsadit můžete i na přirozené nepřátele sllmáků, kterých je dost, a vytvořit jim dobré podmínky u vás na zahradě. Slimáky se živí například ježci, slepýši, ropuchy, užovky, ptáci a těmi menšími i různé druhy brouků.

Připravte si pro tyto druhy v zahradě pár skrýší a oni vám pak pomůžou ve vašem nelehkém boji. Doporučuje se mít na zahradě jezírko, suchou zídku, místo se spadaným listím, hustými keři či vysokou trávou.

Anebo si pořiďte kachnu, které se říká indický běžec. Pro tu jsou plži doslova pochoutkou. A můžete si být jisti, že žádný slimák ji nenechá chladnou.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci zkoumají velice zvláštní černou díru. Může přiblížit vznik samotného vesmíru

Tech

V Evropě vyrostla první robotická továrna na salámy. Přispěli do ní i Češi

Dům a zahrada

Kýchání u koček může znamenat i vážné onemocnění

Zavřít reklamu