Netradiční využití kávové sedliny

 Tipy a inspirace 
06. května 2017 18:20 / Bronislava Silná
  1
📷
1 fotografie v galerii
Kávu využijte dvakrát. Jednou si pochutnejte a pak ji nechte pracovat. Shutterstock
Kávová sedlina po přípravě „turka“ nebo espressa se nemusí vyhazovat. Poradíme, jak ji můžete i vy doma využít.

Hnojivo

Klasickým využitím kávové sedliny je hnojivo na zahrádku nebo pokojové rostliny. Pro tento účel je nejlepší sedlinu sypat na kompost a využít potom kompost jako celek. Pokud nemáte zahradu s kompostérem, můžete dát přes noc vylouhovat hrnek kávové sedliny do desetilitrové konve s vodou a nálevem pak zalévat. Nedoporučuje se používat výhradně, ale jako občasné přilepšení rostlinám funguje výborně.

Odpuzovač mravenců a slimáků

Kávová sedlina se nelíbí mravencům, slimákům a různé další havěti. Pokud ji přisypete na zasažené zahrady, máte šanci, že škůdce vyženete. Při pravidelném přidávání do kompostu a do zálivky se průběžně před malými potvůrkami chráníte.

Odháněč koček

Vůně kávy nevyhovuje kočkám. Pokud chcete nějakou část zahrady ochránit před návštěvami těchto jinak milých zvířat, použitím kávové sedliny chybu neuděláte. Kočky se místu obloukem vyhnou.

Čistič na nádobí

Zbytek po přípravě kávy můžete použít i jako čistící prostředek na mastné hrnce a další nádobí. Využijete tak mírnou odmašťovací a abrazivní funkci „lógru“.

Pleťový peeling

Na podobném principu funguje i pleťový peeling. Můžete ho využít na obličej, ale i na další části těla. Sedlina se hodí i na odstraňování celulitidy, či na zlepšení stavu pokožky hlavy. V místech s jemnější kůží doporučujeme smíchat kávovou sedlinu s kokosovým olejem, případně sádlem.

Renovace nábytku

Pokud máte ve dřevěném nábytku ostré a hluboké rýhy, můžete je zmírnit vtlačením kávové sedliny. Předpokladem je hnědý nábytek, aby sedlina splynula s okolím.

Osvěžovač vzduchu

Většině lidí káva příjemně voní, a to i těm, kdo ji nepijí rádi. Kávu má člověk spojenou s pohodou a klidem. Jednou možností je sypat do misky čerstvě upražená kávová zrna, ale to je škoda. Lepší je využít odpadu, který umístíte na skryté místo a necháte ho místnost krásně provonět.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu