Proměňte své bydlení s tapetami. Vyrábí se z různých materiálů a s pestrou škálou vzorů

 Tipy a inspirace 
23. dubna 2017 03:02 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Tapetování zvládne téměř každý Shutterstock
Tapety jsou stále velmi efektním doplňkem. Vyrábí se přitom z různých materiálů a s pestrou škálou vzorů. Stačí si jen vybrat. Jejich lepení je navíc stále jednodušší.

Tapety se mění

Kvalita interiérových tapet prošla obrovským vývojem. Díky tomu došlo k výraznému usnadnění práce především s tapetami vyrobených z vliesu a vinylu. Tyto materiály téměř nahradily papírové tapety. Snadná je také údržba moderních tapet i jejich případná demontáž. Patří tak mezi nejpraktičtější materiály sloužící k úpravě a vylepšení vzhledu interiérových stěn. S tapetami obvykle působí místnost útulněji než s namalovanými stěnami. 

Vliesové tapety

Stále oblíbenější vliesové tapety jsou relativně novým druhem mezi tapetami. Materiál v sobě spojuje buničinu s textilními syntetickými vlákny, tedy celulózu s viskózou. Tento materiál se navíc vyznačuje vysokou propustností vzduchu a vodní páry.

Jejich hlavní výhodou je plasticita, která se vám časem nezdeformuje, neboť vystouplé tvary tapety jsou vyplněny jejím materiálem a nejde jen o dutý výlisek papíru. Další výhodou je univerzálnost v lepení na téměř jakýkoliv podklad, způsob lepení a odolný povrch. Lepidlo se může nanášet buď na tapetu, nebo na stěnu, ne na oboje. Vliesové tapety na rozdíl od papírových také nevyžadují čas na provlhčení a jsou bez problému použitelné ve vlhkém prostředí. Jejich další výhodu objevíte při strhávání tapet, kdy tapetu odstraníte celou, beze zbytku. 

Vinylové tapety

Do všech typů interiérů (zdi, sádrokartony, umakart, různé omyvatelné nátěry) se dají použít také vinylové tapety. Využívají se zejména v místnostech, kde je skutečně vlhko, jako je kuchyně nebo koupelna. Mají výhodu ve snadné údržbě, jsou omyvatelné, odolné proti poškrábání a také zčásti tepelně izolují. Čím vyšší vrstva vinylu na papírovém podkladu tapety je, tím odolnější vinylová tapeta bude. Vinylové tapety na zeď mají velmi dobrou krycí schopnost při použití na křivé a popraskané stěny. Lepí se jako papírové tapety, tedy lepidlo se nanáší na tapetu. 

Papírové tapety

Na ústupu jsou papírové tapety na zeď. Patří mezi ně tapety z potištěného, raženého a mačkaného papíru. Za obzvlášť kvalitní se považují dvojvrstvé ražené tapety označované jako duplexní. Kvalita papírové tapety se hodnotí podle hmotnosti její suroviny. 

Textilní tapety

Pro textilní tapety je typické, že jsou těžké a zachovávají si své rozměry. Vinylový potah je na tapetě z obou stran, takže textilie se nedostává do kontaktu s lepidlem. Textilní tapeta bývá pestrobarevná a působí velmi esteticky. Variace mohou být opravdu mnohotvárné - např. malé šňůry, plsť, lýko, syntetická nebo přírodní vlákna apod. Lepí se obdobně jako vinylové tapety, které si zachovávají své rozměry. Lepidlo se nanáší přímo na zeď.

Přetíratelné tapety

V posledním období jsou navzdory vysoké ceně velmi populární tapety ze skleněného závoje a skleněných vláken. Jsou omyvatelné, dají se přemalovat a zachovávají si své rozměry i barvy. Jedná se v podstatě o polotovary, které svou konečnou podobu získají až po aplikaci barevného nátěru. Až teprve zmíněný nátěr propůjčí tapetě konečný vzhled a daný vzor vystoupí do popředí. Jsou odolné proti nárazům a díky dlouhé životnosti zůstávají dlouhotrvající ozdobou každého obydlí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sinead O´Connor byla hospitalizována poté, co několikrát tweetovala o sebevraždě

Styl

Změna životního stylu se vyplatí. Tipy, jak pít méně alkoholu než dosud

Dům a zahrada

Je nejvyšší čas vysadit si novou úrodu paprik

Zavřít reklamu