Rolety nebo žaluzie? Ven nebo dovnitř?

 Tipy a inspirace 
07. dubna 2017 03:37 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Venkovní zastínění oken se zdá praktičtější. Shutterstock
Jak zastínit okna? Moderní doba nabízí různá řešení. Klasické záclony a závěsy stále více nahrazují rolety, žaluzie, japonské stěny… Rozdíl není pouze ve vzhledu, ale také ve funkčnosti. Krom toho se dá díky roletám a správně zvoleným žaluziím také ušetřit. Na druhou stranu ale roletový box zabere něco ze světlosti oken.

Předokenní rolety

Venkovní rolety sice mnohdy nevypadají úplně ideálně, ale jsou nesmírně praktické. Umožňují regulovat světlo i teplotu a hlučnost. Jsou mnohem účinnější a hygieničtější než klasické závěsy. Kromě toho propůjčují domu moderní vzhled a slouží i jako ochrana před případnými zloději. V zimě velmi dobře fungují jako tepelná izolace. Lamely jsou do sebe navzájem aretované a tvoří tak kompaktní celek, který se jako "pancíř" roluje nahoru a dolů. Hliníkové lamely jsou potažené PVC, na pohled tedy bohužel připomínají spíše plastový než kovový výrobek. Zároveň to ale umožňuje vybírat z více barev. Nevýhodou předokenních rolet je, že lamely lze vést pouze ve vodících lištách.

Ochrana i před hlukem

Předokenní rolety také spolehlivě fungují jako hluková izolace. Dokáží dokonale zatemnit ložnici a navíc snížit úroveň hluku, který vstupuje z venkovních prostor, až o 7 dB. Během letních měsíců můžete využít ventilaci, kterou zajišťují perforované otvory. Během spánku vás tak neruší světlo ani hluk a navíc máte zajištěn přísun čerstvého vzduchu. 

Venkovní žaluzie

Na rozdíl od interiérových žaluzií umožňují lepší regulaci osvětlení a slunečních paprsků. Podobně jako předokenní rolety se osvědčily jako tepelná bariéra, díky které ušetříte především v létě za klimatizaci. Od předokenních rolet se odlišují zejména tím, že umožňují plynulejší regulaci vzduchu a větrání. To je možné díky lamelám žaluzií, jež lze naklopit do úhlu, který vám bude vyhovovat. Venkovní žaluzie vyrobené z kvalitního materiálu velmi dobře odolávají klimatickým podmínkám i UV záření. K výhodám venkovních žaluzií patří, že velmi dobře zamezují prudkým slunečním odleskům. Rozptylují totiž světlo a díky tomu nedráždí oči. Z venku působí předokenní žaluzie prakticky stejným vzhledem jako klasická interiérová horizontální žaluzie, jenom více masivně a pevně. Hliníkové lamely mohou být natřené třeba do červené barvy, ale i tak si zachovávají luxusní kovový vzhled.  Lamely se nerolují, ale skládají, a zaberou tak na výšku více místa. Nevýhodou žaluzií je tedy právě přiznaný krycí plech.

Hlučnost předokenních rolet a žaluzií

Otázka hlučnosti se řeší velmi často. Pokud bydlíte na místě, kde fouká silný vítr, je lepší pořídit předokenní rolety, protože všechny součásti jsou tak těsně na sobě, že není možné, aby do sebe narážely. Oproti tomu předokenní žaluzie mohou snadněji lamelami narážet do okna, do sebe navzájem, a to i když jsou lamely vedeny ve vodících lištách. Předokenní rolety jsou tedy výrazně méně hlučné, než venkovní žaluzie.

Vnitřní žaluzie

Kdysi velmi oblíbené vnitřní žaluzie jsou již dávno na ústupu. Hlavní nevýhodou je jejich velmi náročné čištění. Zvláště v kuchyni se lamely rychle špiní. Vnitřní žaluzie navíc nepůsobí příliš esteticky. Jsou ale praktické svým jednoduchým ovládáním, snadnou montáží, a bez problémů za ně připevníte i síťku proti komárům…

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda