Čištění radiátoru nemusí být těžká dřina. Známe triky, jak na to!
Do starých žebrových radiátorů není snadné se dostat. Nejprve si připravte vysavač a pomocí některého z nádstavců se pokuste vysát prach ze všech možných mezer.
Pak na obyčejné šatní ramínko namotejte hadřík namočený v saponátu. Úzkým ramínkem se dostanete i na špatně dostupná místa a radiátor opět bude zářit novotou.
U další metody si vystačíte jen s hadrou, musí být ale dostatečně velká. Namočte ji do vody se saponátem, pak ji protáhněte mezi žebry a klasickým pohybem sem-tam jednotlivé části radiátoru vyčistěte.
Některé hospodyňky nedají dopustit na běžnou štětku na čištění lahví. Pokud má rukojeť z drátu, můžete si ji ohnout podle potřeby a dá se s ní snadno manipulovat. Má to ale jednu nevýhodu - dost při tom nacákáte. Pokud tak nechcete mít špinavou zeď či koberec, vložte za radiátor kus kartonu a nějakou podložku dejte i na podlahu.
Mnohdy bývají radiátory zašpiněné opravdu silně. V takovém případě jistě oceníte tip se sprayem na čištění kuchyňské trouby. Nastříkejte ho, kam to půjde, a nechte ho asi půl hodiny působit. Pak štětkou na nádobí radiátor vyčistěte.
V hobby marketech jsou k dostání také speciální válečky na čištění radiátorů. Mají potah z mikrovlákna, který přitáhne a zachytí všechny nečistoty. Navíc je povlak snímatelný, takže ho můžete v pohodě vyprat.
Některým lidem pomáhá při čištění radiátorů také štětec zvaný zárožák. Pohodlně se dostanete mezi žebra a pomocí štětin prach a špínu dostanete pryč.
Tip: Jedna vychytávka existuje i na zašlý lak na radiátoru. Přetřete ho vlažnou vodou s pár kapkami lněného oleje a budete koukat, jak bude lak opět zářit!