Nebojte se kaktusů!
Píchání jedinou vadou.
Váháte, jaké květiny si dát na parapet? Pokud se nebojíte pichlavých jehliček, určitě vyzkoušejte kaktusy. Osvědčily se i ve vysušených bytech s ústředním topením a bez újmy přečkají i dlouhou dovolenou. Víceméně jim stačí pouze dostatek světla, čerstvý vzduch, v zimě sucho, nižší teplota a málo vody.
Jak zalévat.
Zjara je vhodné chránit rostliny před přímým sluncem. Zalévat by se měly jen mírně. Příliš zalévaným kaktusům často uhnijí kořeny a poté zahyne celá rostlina. Dbáme na to, aby na tělech rostlin nezůstávaly kapky vody. Zjednodušeně platí, že kaktusy stačí zalévat jen jednou za týden. Nejvíce vody potřebují v květnu a v září, kdy je můžeme nechat stát ve vodě i několik dní.
Kam s nimi.
Ve slunečných dnech je dobré dát rostliny na jižní okno nebo i přímo ven, případně do skleníku. U některých druhů kaktusů ale hrozí po dešti spaření od slunce. Po skončení sezony je ideální umístit rostliny do tmavé chodby nebo sklepa. Pokud je necháme na okně, mohou se různě deformovat a ničit se.
Které zvolit.
Nejméně náročné na pěstování jsou kaktusy jihoamerické a mexické. Jedná se o nejpočetnější a nejrozšířenější skupinu. Tyto kaktusy nejsou moc náročné. V zimě je můžete pěstovat při teplotě 5 – 10 °C. V letním období vyžadují teplo a sluneční světlo. Tento druh kaktusů můžete v letním období pěstovat i ve venkovních podmínkách, protože jsou velmi odolné.
Jaro je ideální pro přesazování.
Obdobím pro začátek pěstování kaktusů je časné jaro. Chvíle, kdy se kaktusy probouzí ze „zimního spánku“ a raší první nové trny a jejich povrch se začíná lesknout, je pro přesazování ideální. Kaktus vyjměte z květináče a očistěte jeho kořeny. Rostlinu můžete vykoupat v insekticidním prostředku proti škůdcům. Rostlinu pak nechte pár dní odpočinout. Nový substrát by měl být zcela suchý. Po přesazení rostlinu zalijte až po několika dnech, okamžitá zálivka by mohla způsobit infekci.
Chcete květy? Využijte hnojivo!
Hnojit kaktusy není nutné, ale pokud investujete pár korun do speciálního hnojiva, můžete se těšit na bohaté kvetení. Za pár korun tak můžete mít doma originální osvěžení v podobě pestrobarevných květů různých tvarů. Intenzita a četnost hnojení je ale odlišná a je vždy popsána na obalu hnojiva.