Skvělý, účinný a levný čistící prostředek v domácnosti ? No přece cola!

 Tipy a inspirace 
19. února 2017 07:15 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Cola v domácnosti skvěle odstraní nečistoty. Shutterstock
Pokud nepatříte mezi milovníky coly, přesto si ji kupte. Osvědčila se totiž jako skvělý čisticí prostředek. Obsahuje kyselinu fosforečnou, oxid uhličitý a kyselinu citrónovou. A i když odborníci varují před její větší konzumací, v domácnosti se bude skvěle hodit jako vynikající pomocník.

A jak tedy lze colu v domácnosti využít? Kuchyně, koupelna, dílna, zahrada i garáž i tady si kola poradí s nečistotami, rzí i vodním kamenem. 

Pár tipů, jak a kde lze colu využít:

Možná to zní neuvěřitelně, ale cola je skvělou zálivkou pro rostliny vyžadující kyselou půdu. Doslova si na ní „pochutnají“ například azalky. Množství cukru obsažené v tomto nápoji je rájem pro půdní organismy, které svým množením zkvalitňují zeminu. Proto můžete kolu vylít i do kompostu.

Jestli máte v bazénu, vaně či umyvadle skvrny od rzi, cola vám opět pomůže. Stačí ji nalít na postižené místo a nechat působit, nebo tyto místa utírat navlhčeným hadříkem v cole.

Jestliže se vám nedaří dostat rez například z kovového nádobí, namočte tento předmět do coly. Nebo můžete hadřík navlhčený tímto nápojem omotat okolo tohoto předmětu a nechat působit.

Máte pocit, že vaše chromové povrchy v domácnosti ztratily nenávratně svůj lesk? Nezoufejte, cola je vrátí zpět. Stačí jen, když poskládáte alobal do tvaru hubky na nádobí a na místo které chcete vyčistit, nalijete trochu coly. Složeným alobalem pak místo opatrně přetírejte.

Colu můžete použít i při odstranění skvrn z porcelánu, nebo ze skel brýlí. Namočte měkký hadřík v cole a přetřete, potom opláchněte čistou vodou a vyleštěte.  Výsledek vás překvapí.

Jestliže chcete dostat vodní kámen z rychlovarné konvice a došel vám zrovna ocet, nevadí, nalijte do ní colu a nechte působit, třeba přes noc. Ráno si pak můžete v konvici, která bude jako nová uvařit čerstvou kávu.

Přemýšlíte, jak se zbavit černých, zanesených spár v dlažbě? Jejich vyčištění je velmi snadné. Opatrně je přelijte colou, nechte působit a pak důkladně přetřete.

Pokud při úklidu zjistíte, že vám došel čistič na toalety, nepropadejte panice. Stačí nalít colu do mísy a nechat chvíli působit. Pak už jen stačí spláchnout. Jde to snadno, rychle a účinně!

A co skvrna na koberci, které se nemůžete stále zbavit? Zkuste colu. Hadříkem namočeným v ní naneste na skvrnu a nechte už jen působit. Pak místo vyčistěte s mýdlovou vodou. Místo pořádně vysušte a nechejte uschnout.

Pokud vám za žádnou cenu nejdou odstranit z nádobí silné připáleniny, nevadí. Nalijte do nich colu a nechte působit přes noc. Pak už jen stačí vypláchnout a připálenina bude pryč.

Colu můžete použít i při odstranění krve z povrchů a dokonce i z oblečení. Povrch umyjte colou, potom čistou vodou. Textil namočte do coly a nechte působit, pak už jen vyperte.

Jestliže se vám dostala rez na oblečení, například z kovových předmětů uschovaných v kapse, nebo kovových ozdob na oblečení a nemůžete se jí zbavit, tento textil nevyhazujte. Cola vám totiž opět pomůže. Stačí ji nalít na skvrnu, nechat ji působit. Pak už jen zbývá toto oblečení vyprat. Stejně postupujte i v případě mastných skvrn.

Je dobré také připomenout schopnost tohoto nápoje uvolnit zrezavělé šrouby, či jeho schopnost odstranění zoxidovaných kontaktů autobaterie. Stačí namočeným hadříkem v cole přetřít, nechat chvíli působit a potom znovu přetřít.

Jestliže se vám dostala do vlasů žvýkačka, nestříhejte je. Stačí pramen se žvýkačkou namočit do tohoto nápoje a nechte jej chvíli působit, uvidíte, že nůžky nebudou v tomto případě potřeba.

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Takhle dnes vypadají Bertík, Míša a Matýsek z komedie S tebou mě baví svět

Styl

Změna životního stylu se vyplatí. Tipy, jak pít méně alkoholu než dosud

Tech

Čínské umělé slunce hoří pětkrát intenzivněji než to skutečné. Ukázal to nejnovější experiment

Zavřít reklamu