Vylepšete své bydlení. Kupte si krbová kamínka.

 Tipy a inspirace 
20. března 2017 08:55 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
Jen málokdo může mít takovýto krb. Krbová kamna jsou pro mnohé řešením. Shutterstock
Pokud máte v místnosti nevyužitý kouřovod, je škoda ho nevyužít a nepřipojit krbová kamna. Máme pro vás několik dobrých tipů.

Zima je sice za námi, ale i v těchto dnech padají noční teploty dolů a stále potřebujeme topit. Stále je proto aktuální využít volný kouřovod a nainstalovat třeba jen malá krbová kamna, která mohou zpříjemnit atmosféru jarních večerů a ušetřit nemalé částky za topení.

Právě v období změny počasí a pro situace, kdy ještě není topná sezóna, ale udělá se chladno je příjemné mít k dispozici záložní zdroj tepla. Opravdové plameny vnesou přitom do interiéru pohodu a klid. Počáteční investice nemusí být vůbec vysoká. Malá krbová kamna pořídíte i za šest až osm tisíc. Záleží jen na vašem osobním vkusu a místnosti, do které kamna pořizujete.

Dbejte na bezpečnost

Vřele doporučujeme, abyste si nechali překontrolovat komín a kamna raději odborně připojit. Přece jen se jedná o zařízení, které může být při špatném instalování nebezpečné a život ohrožující. Při výběru kamen dbejte na to, aby průměr komína pokud možno odpovídal průměru kouřového vývodu z kamen. Rozšíření ve směru od kamen do komína je možné bez problémů. Pokud byste potřebovali kouřovod zúžit, můžete to udělat jen těsně u krbových kamen.

Neměli bychom zapomenout, že pokud nemáme v místnosti dlažbu, musíme pod topidlo umístit vhodnou nehořlavou podložku. Na trhu jich je celá řada. Mnohdy stačí položit volně sadu dlaždic na podlahu. Také v blízkém okolí kamen nemůže stát nábytek a hořlavé doplňky.

Jaké parametry nás zajímají

Vedle vzhledu a průměru kouřovodu bychom při výběru kamen měli uvažovat o prostoru, který kamna vytopí. Záleží však také na tom, jestli budeme skrz otevřené dveře temperovat i okolní místnosti. Nemá cenu kamna předimenzovat, protože potom spotřebují spoustu dřeva a snadno místnost přetopí. Pokud počítáme s tím, že budeme topení dřevem využívat jako doplňkové v zimním období a předpokládáme využití zejména v období jara a podzimu, pak se dají doporučit i nejméně výkonné modely a zaměříme se spíš na kvalitu zpracování, estetičnost a použitý materiál. Před nákupem si pročtěte recenze na internetu. Vyhnete se zbytečnému zklamání z výrobků, které se tváří výborně, ale mají známé problémy jako přisávání falešného vzduchu a různé problémy s dílenským zpracováním.

Kolik ušetřím?

Krbová kamna mají svou hodnotu nejen z hlediska úspor. Je ale pravda, že s jejich pomocí lze ušetřit spoustu peněz. Počáteční investice se nám bez problémů během dvou let mírného provozu vrátí. Není problém ušetřit asi deset až dvacet procent nákladů na topení, v některých případech i více. Záleží pochopitelně i na tom, zda máte dřevo vlastní nebo kupované.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Takhle dnes vypadají Bertík, Míša a Matýsek z komedie S tebou mě baví svět

Styl

Změna životního stylu se vyplatí. Tipy, jak pít méně alkoholu než dosud

Tech

Čínské umělé slunce hoří pětkrát intenzivněji než to skutečné. Ukázal to nejnovější experiment

Zavřít reklamu