Milujete žampiony, ale neumíte je pěstovat? Zasaďte si bylinu, která vám je nahradí

Víte, jak nahradit vůni žampionů?
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Exterier 
01. června 2019 14:21 / Shutterstock
  1   0
Máte rádi houbová jídla, ale neumíte v domácích podmínkách pěstovat hříbky? Nevadí, spolehlivě vám vůni žampionů nahradí speciální houbová bylinka, kterou si můžete zasadit do květináče.

Řeč je o rostlině s latinským názvem Rungia klossii, patří do čeledi paznehtíkovité, její domovinou je horská oblast Papuy - Nové Guineje a vyznačuje se mimořádně výrazným aroma čerstvých žampionů. Bude se skvěle vyjímat v přenosném květináči. Klidně ji můžete pěstovat třeba i na balkoně. Potřebuje ale trochu více prostoru, vytváří totiž 60 až 80 cm vysoké kompaktní keříky.

Podobá se bazalce

Listy na první pohled připomínají bazalku, to je ale jediné, co s ní má tato rostlinka společného. Právě listy lze v kuchyni využívat pro přípravu houbových pokrmů a výhodou je, že je lze sbírat během celého roku. Kromě toho, že má houbová rostlinka skvělé využití v kuchyni, je zároveň hezká. Na jaře zaujme modrými až fialovými květy. Listy lze užívat čerstvé i sušené.

Mohou ji i alergici

Skvělou zprávou pro lidi, kteří si kvůli alergii nemohou dopřát skutečné houby, je, že houbová bylinka jim žádné potíže nezpůsobí.

Využití v kuchyni je široké. Je výborná k dochucení salátů, dresinků, polévek i omáček. Fantazii se zkrátka meze nekladou. Navíc kromě příjemného žampionového aroma si dopřejete i pořádnou porci zdraví. Bylina obsahuje chlorofyl, vitamin C, betakaroten, vápník i železo, proto je v rámci lidového léčitelství používána i na podporu krvetvorby.

Na slunci i v polostínu

Rostlina dobře snáší plné slunce, ale přece jen o něco více preferuje mírně přistíněná stanoviště s rozptýleným světlem. V polostínu je zpravidla o něco více mohutnější. Daří se jí v dobře propustné, humózní a vlhké zemině.

V našich podmínkách je dobré bylinku pěstovat v květináči, který lze dát od jara do podzimu ven. Pak ji opět přesuňte do bytu a nechejte ji přezimovat na světlém místě při pokojové teplotě. Za těchto podmínek dále roste, takže lze sklízet čerstvé aromatické listy i během zimního období. Když ji dáte do místnosti s teplotou 8 – 10 °C, dojde k pozastavení růstu. Tehdy snižte zálivku.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Chtěli byste vědět, kdy zemřete? Vědci hledají teorie, jak výsledek poměrně jednoduše zjistit

Tech

Ve vojenských laboratořích zřejmě vzniká zbraň, která bude umět zabíjet na základě zadání DNA nebo...

Dům a zahrada

Kotoučová pila je dobrý pomocník, dodržujte ale zásady bezpečnosti

Zavřít reklamu