Milujete žampiony, ale neumíte je pěstovat? Zasaďte si bylinu, která vám je nahradí
Řeč je o rostlině s latinským názvem Rungia klossii, patří do čeledi paznehtíkovité, její domovinou je horská oblast Papuy - Nové Guineje a vyznačuje se mimořádně výrazným aroma čerstvých žampionů. Bude se skvěle vyjímat v přenosném květináči. Klidně ji můžete pěstovat třeba i na balkoně. Potřebuje ale trochu více prostoru, vytváří totiž 60 až 80 cm vysoké kompaktní keříky.
Podobá se bazalce
Listy na první pohled připomínají bazalku, to je ale jediné, co s ní má tato rostlinka společného. Právě listy lze v kuchyni využívat pro přípravu houbových pokrmů a výhodou je, že je lze sbírat během celého roku. Kromě toho, že má houbová rostlinka skvělé využití v kuchyni, je zároveň hezká. Na jaře zaujme modrými až fialovými květy. Listy lze užívat čerstvé i sušené.
Mohou ji i alergici
Skvělou zprávou pro lidi, kteří si kvůli alergii nemohou dopřát skutečné houby, je, že houbová bylinka jim žádné potíže nezpůsobí.
Využití v kuchyni je široké. Je výborná k dochucení salátů, dresinků, polévek i omáček. Fantazii se zkrátka meze nekladou. Navíc kromě příjemného žampionového aroma si dopřejete i pořádnou porci zdraví. Bylina obsahuje chlorofyl, vitamin C, betakaroten, vápník i železo, proto je v rámci lidového léčitelství používána i na podporu krvetvorby.
Na slunci i v polostínu
Rostlina dobře snáší plné slunce, ale přece jen o něco více preferuje mírně přistíněná stanoviště s rozptýleným světlem. V polostínu je zpravidla o něco více mohutnější. Daří se jí v dobře propustné, humózní a vlhké zemině.
V našich podmínkách je dobré bylinku pěstovat v květináči, který lze dát od jara do podzimu ven. Pak ji opět přesuňte do bytu a nechejte ji přezimovat na světlém místě při pokojové teplotě. Za těchto podmínek dále roste, takže lze sklízet čerstvé aromatické listy i během zimního období. Když ji dáte do místnosti s teplotou 8 – 10 °C, dojde k pozastavení růstu. Tehdy snižte zálivku.