Odpad ze zahrad lze využít jako hnojivo nebo topivo. Stačí si obstarat šikovného pomocníka

 Exterier 
20. srpna 2019 14:50 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Drtiče a štěpkovače zastanou v zahradě hodně práce Depositphotos
Úklidu bioodpadu se nevyhne žádný majitel zahrady. Je ale škoda odřezané větve stromů jen tak vyhodit, existují stroje, díky kterým tento odpad snadno proměníte v hnojivo nebo účinné topivo. Stačí použít drtič nebo štěpkovač.

Odřezané větve je škoda nechat jen tak ležet pod stromem. Drtiče je rozsekají na malé kousky, které můžete použít jako kompostovací nebo mulčovací materiál. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem. Štěpkovače potom rozřežou větve na trochu větší kousky, s nimiž můžete zatopit v krbových kamnech.

Rozdíl mezi drtičem a štěpkovačem

Topivo, mulč a hnojivo můžete mít z velké části zdarma – stačí zpracovat zahradní odpad. Podle toho, jestli chcete mít velké, nebo malé kousky dřeva, použijte buď drtič, nebo štěpkovač. Na první pohled je od sebe skoro ani nerozeznáte, základní rozdíl se nachází uvnitř.

Drtiče jsou vybaveny noži, které rozsekají větve na jemnou drť. Ta představuje ideální mulč: chrání půdu proti erozi, vysoušení i promočení a brání růstu plevelu. Lze je použít i jako základ kompostu či absorpční podestýlku do králičích, kočičích a psích toalet.

Štěpkovače pak zpracují prostřednictvím řezného kotouče větve na trochu větší odštěpky, dlouhé 2,5 - 5 cm. S nimi můžete provzdušnit kompost, ideální jsou však na roztopení krbových kamen. Dobře se skladují, po vyschnutí mají menší obsah vody a po spálení z nich zbude méně popela. Každopádně v obou případech získáte topivo či hnojivo ze zahradního odpadu úplně zdarma. Štěpkovač oceníte i tehdy, když váš pozemek zaplaví náletové dřeviny, jak jsme psali zde.

Důležitý je správný výběr

V první řadě si musíte sami ujasnit, zda více využijte drtič, nebo štěpkovač. Pokud máte v tomto případě jasno, zaměřte se na konstrukci a bezpečnost. Oba stroje jsou jednoduché, přihlížet budete hlavně k tomu, zda mají tichý chod a jak jsou bezpečné.

Základem je stabilita a kvalita nožů (drtič) či řezného kotouče (štěpkovač). Ty by měly být vyrobeny z odolné oceli. Násypka by měla být dostatečně široká, aby umožnila pohodlné vkládání větví, a hluboká, aby z ní vylétávalo co nejméně třísek.

Bezpečnost jistí pojistka, která zabrání spouštění chodu, pokud není sběrný koš na svém místě. Když koš dosedne, páčkou nahoru se sepne bezpečnostní vypínač motoru, jinak se přístroj nerozběhne. Naopak stlačení páčky dolů uvolní koš. Bezpečnost práce jistí praktický pěchovač, kterým můžete posouvat zbytky větví do drticího ústrojí. Pokud by se zasekla větev, vyřeší to zpětný chod. Pokud má průsvitný sběrný koš, můžete kontrolovat i průběh práce, resp. množství zpracovaného materiálu. Velká kola pak umožní pohodlný přesun, což se vyplatí zejména na velké zahradě.

Jak správně drtit a štěpkovat

Práce s drtičem nebo štěpkovačem je opravdu snadná. Dopravíte stroj na místo použití. Posunete páčku pojistky nahoru, čímž sepnete bezpečnostní spínač motoru, a můžete pracovat: zeleným knoflíkem stroj zapnete, červeným vypnete a žlutým případně nasadíte zpětný chod, pokud by se zasekla větev.

Krátké větve raději posunujte do stroje za pomoci pěchovače. K prvkům bezpečnosti, jež byste neměli podceňovat, patří pracovní rukavice a ochranné brýle, chránící oči proti vylétajícím třískám. U drtiče oceníte také pohodlí, které vám zejména při delší práci zajistí chrániče sluchu.

Mokré i suché větve

Do drtičů či štěpkovačů se dávají čerstvé větve stromů či větších keřů po prořezu, mohou být olistěné i bez listí a je jedno, jestli budou suché nebo mokré, i když se suchými se vám bude lépe pracovat. Důležité je respektovat informace výrobce, do jaké tloušťky dokáže stroj větve zpracovat. U výkonnějších modelů je to do průměru až 4,5 cm.

Údržba stroje

Po použití drtiče nebo štěpkovače je třeba vyprázdnit koš a očistit řezné nástroje od zbytků dřeva, případně je osušit. Před začátkem další práce byste potom měli nože či řezný kotouč ošetřit tekutým mazivem ve spreji. To se dostane pod špínu, saze i mastnotu a vyčistí ošetřovaný materiál. Neobsahuje silikony, tudíž neváže další nečistoty. Povrch nožů i jeho mikroskopické nerovnosti pokryje mazivo tenkým antikorozním povlakem, který vytváří voděvzdornou dielektrickou bariéru, jež chrání před vlhkem a brání možným zkratům vyvolaným vlhkostí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Tech

Indie se může řadit k vojenským supervelmocím. Má vlastní a také nejrychlejší hypersonickou střelu

Zavřít reklamu