Slaměnky vám udělají parádu nejen v dekoracích, ale také venku na záhonku
Domovinou většiny slaměnek je daleká Austrálie. Do skupiny slaměnek zdaleka nepatří jen smily a smilky, jak jim česky říkáme, ale i celá řada dalších druhů. A to nejen kvetoucích, do suchých vazeb se vám budou hodit i některé atraktivní traviny. Některé druhy slaměnek je vhodné vysít už v únoru, takže je ideální čas.
Únorový výsev
Některé slaměnky, jako jsou smilek, nevadlec, pestrovka, statice, molucela (čili irský zvonek) nebo šalvěj pomoučená je třeba vysít již v únoru, aby pěkně kvetly v létě. V průběhu měsíce března nejpozději dubna je zapotřebí začít s výsevem a předpěstováním slaměnek, static, zaječích ocásků, suchokvětu, kraspédie, chrpy a pestrovky.
Kam s nimi?
Letničky k sušení můžete pěstovat buď na samostatném záhonu, nebo je kombinovat s ostatními skupinami. Dobře vypadají s ostatními jednoletými druhy nebo s trvalkami. Některé z nich, zejména traviny a kvetoucí letničky vyššího vzrůstu, tvoří působivé sesadby i s keři a jehličnany.
Pokud ale hodláte pěstovat slaměnky zejména jako materiál pro sušení, měli byste zvolit raději samostatné záhony. Rostlinkám se bude dařit na slunečném stanovišti a nesmíte zapomenout na dostatečnou zálivku a také hnojení. Nejlépe se slaměnkám povede v dobře propustné, humózní půdě, která po zálivce netvoří silnou krustu.
Správný čas pro řez
Pokud chcete slaměnky dál sušit a používat do vazby, je třeba je uřezat ve správný čas. Abyste maximálně využili potenciál rostlin, připravte se na to, že v plném létě je třeba sklízet květy denně. Obecně je lepší sklízet květy před úplným rozvitím, při sušení se totiž květ ještě otevírá. Příliš otevřené květy nesbírejte, nevypadají po usušení pěkně, pouze je z rostliny odstřihněte, aby ji zbytečně nevysilovaly. Například květy smilků nebo slaměnek „stárnou“ velmi rychle, proto je každodenní sklizeň opravdu nutná. Pravidelná sklizeň navíc podporuje tvorbu nových květů. Květy k sušení sklízejte za suchého počasí a oschlé po ranní rose.
Jak slaměnky sušit
Pro sušení květin je optimální teplota mezi 20 – 30 °C. Všechny prostory, kde je možné rostliny kvalitně usušit přirozeným teplem, musejí být tmavé, teplé, čisté, dobře větrané, bez prachu a samozřejmě suché. Hodí se půdy, kůlny a různé haly. O tom, jak lze domov ozdobit sušenými květinami, jsme psali zde.