Okrasné traviny. Klenot pro vaši zahradu, díky němuž vytvoříte kouzelná zákoutí

 Exterier 
10. dubna 2020 10:22 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Traviny dokáží každou zahradu zútulnit a ozdobit Depositphotos
Pokud hledáte nějakou zajímavou rostlinu, která by vám ozvláštnila zahradu, máme pro vás tip. Zkuste si vysadit okrasnou trávu. Díky ní získáte na zahradě kouzelné zákoutí.

Travina není jenom zelený koberec na zahradě, který pravidelně přejíždíte sekačkou, aby vypadal k světu. Do této skupiny patří také velké množství druhů a kultivarů trav, které dokáží zahradu nádherně ozdobit. Navíc vyplňují prázdá místa a tvoří i nádherné solitéry. Mají zajímavé zabarvení, takže jsou nejen zelené, ale i stříbrné a zlaté a ty speciálně vyšlechtěné mají i purpurové odstíny. Krásu trav si užijete prakticky během celého roku, a to dokonce i v zimě, kdy jejich listy zahalí první sněhová nadílka nebo námraza.

Kam s nimi?

Okrasné traviny mají jednu velkou výhodu. Hodí se naprosto do každé zahrady. Vzhledem k tomu, že každý druh má trochu jiné požadavky na stanoviště, můžete si vybírat mezi travinami vhodnými do sucha, vlhka, na slunce, do stínu či polostínu. Hodí se k vytvoření zástěny nebo i živého plotu, také k olemování záhonů nebo jako výraznější prvek do prérijních divočejších a přírodě podobných společenstev rostlin. 

Od trpaslíků po obry

Vybrat si můžete nejenom z celé řady druhů, ale také velikostí. Pokud hledáte drobnou travinu, pak zvolte kostřavu. Dorůstá do výšky kolem 15 cm a vytváří krásně smaragdově zelené husté trsy a bohaté květy. Hodí se jako pokryv na různé zídky, kamenné schody, skalky, svahy nebo jako podrost stromů. Další oblíbenou travinou je ovsíř stálezelený, který dorůstá výšky 60 cm. Tato rostlina je nepřehlédnutelná svou šedostříbřitou barvou. Hledáte-li skutečného obra, pak je pro vás ideální ozdobnice velká, která vám při dobré péči může dorůst až do třímetrové výšky.

Další oblíbené druhy

  • ostřice Grayova (Carex grayi)
  • kortadérie fialová (Cortaderia selleona)
  • třtina ostrokvětá (Calamagrostis x acutiflora)
  • kavyl péřovitý (Stipa tenuissima)
  • smělek sivý (Koeleria glauca)
  • kavyl obrovský (Stipa gigantea)
  • metlice trsnatá (Deschampsia ceaspitosa)

Kam s nimi

Nevíte si rady, jak rostliny vhodně zakomponovat do zahrady? Možností máte hned několik. Druhy, které dorůstají do výšky okolo metru, lze vysadit do druhově pestrého prérijního trvalkového záhonu, kde jsou použity i další vzrůstné trvalky. Vyšší exempláře se hodí jako tmavé pozadí nebo také pro tvorbu optického předělu mezi dvěma odlišně laděnými částmi zahrady, zvláště pokud nechcete k tomuto účelu vysazovat živý plot, který může být také velmi originální. Z jakých rostlin jej můžete vysadit, jsme psali zde. Mějte však na paměti, že čím větší travina, tím větší nároky na prostor. 

Jak na výsadbu

Ideální doba pro výsadbu travin je květen až srpen. Při výsadbě je nutné respektovat původní úroveň půdy v kontejneru a nikdy je nevysazujte hlouběji. Pokud se tak stane, poznáte to podle toho, že rostlina v půdě takzvaně „sedí“, to znamená, že nepokračuje v prodlužovacím růstu, ani se netvoří nové výhony. Může se stát, že se rostlina vzpamatuje, ale hrozí i to, že uhnije.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...