Dům odolný proti povětrnostním vlivům

Design domů se mění průběžně s tím, jak stoupají požadavky moderních stavitelů.
 Exterier 
27. října 2014 06:20 / zdroj: inStory.cz
  0   0
Zvyšují se i tendence a snahy postavit komfortní, bezpečné a ekologické domy s pevnou konstrukcí a architektonickými detaily pro extrémní povětrnostní podmínky. Architekti tvoří silnější střechy a stěny, přidávají tornáduvzdorné bariéry a energeticky úsporné funkce. Některé moderní domy demonstrují krajní opatření pro boj s živly, od betonových sloupů, ocelových střech a kopulových konstrukcí po obrovské rolety na okna a dveře.

Integrované funkce jsou navrženy pro ochranu moderních domů před potenciálně destruktivním počasím a zahrnují kovová, kopulovitá střešní podloží, chránící domy před ohněm a větrem. Domy, vytvořené pomocí tradiční stavební technologie nemohou vydržet drastické klimatické podmínky v některých rizikových oblastech.

Atraktivní moderní dům disponující strukturou, odolnou proti tsunami, je postaven v Camano Island, ve Washingtonu. Jmenuje se rybářská bašta Puget Sound. Dům má dvě ložnice a dvě koupelny. Jeho struktura je schopna odolat tsunami o skutečně mohutné síle. Architekt Dan Nelson ze Seattleské společnosti Designs Northwest Architects řekl, že tento moderní dům byl navržen tak, aby vydržel téměř 8 metrů vysoké vlny.

Moderní dům je postaven na téměř 3 metry vysokých pilířích a zahrnuje také kabinu pod hlavní obytnou úrovní, tedy pod úrovní mořské hladiny. Všechny stěny a okna na nižší úrovni jsou z materiálů, používaných na výrobu průmyslových garážových vrat. Jsou navrženy tak, aby vydržely síly extrémních vln a větrů.

Moderní domy s kopulovitou konstrukcí střechy mohou také vydržet drsné počasí, které provázejí nepříjemnosti, jako je například tornádo, hurikán anebo zemětřesení. Tyto domy stojí o něco více než budovy, postavené tradičním způsobem, ale účty za energii jsou v nich až o 75 % nižší než u běžných projektů, a to kvůli pokročilé stavební technologii.

Jednolité betonové kopule jsou velmi odolné především v jádru své struktury. Mají schopnost přežít většinu člověkem způsobených i přírodních katastrof jako je požár, termity anebo hniloba. Tyto moderní domy mohou také hravě přežít nejen katastrofy, ale zpravidla i jejich následky - kupříkladu padající stromy a extrémní větry - navíc mají atraktivní vzhled.

Atraktivní a stylové domy s ocelovou konstrukcí jsou odolné proti požáru a disponují nerezavějícími nosníky a spoji, které jsou odolné vůči termitům a navíc odolají také blesku. Tyto domy vydrží větry o rychlosti 100 m/h nebo více. Moderní budovy, které jsou odolné proti požáru, větru, bleskům a rzi, poskytují bezpečné bydlení s příměsí stylového designu.
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Zavřít reklamu