Pryč s rosícími se okny, dodržujte tyto zásady
Podívejte se proto s námi, jak těmto nepříjemnostem předejít a vyhnout se tak do budoucna třeba riziku vzniku plísní. Protože s nimi už se bojuje mnohem hůř, než s kapičkami rosy na oknech a jejich rámech.
Sprcha, vaření, sušení
Hned na začátku je třeba si uvědomit, že k rosení oken, respektive ke zvyšování vlhkosti v domácnosti, významně příspíváme už jen tím, že vydechujeme. Odborníci dokonce spočítali, že člověk denně vydechne až tři litry vody. A když si k tomu ještě připočteme, že do toho v kuchyni vaříme, v pokoji sušíme prádlo a v koupelně se někdo sprchuje, na vysokou vlhkost a zarosená okna je pěkně zaděláno.
Větrat, větrat, větrat
Důležité proto je, abyste několikrát denně, a zvláště jsou-li místnosti takto zatěžované, skutečně intenzivně větrali. Pokud tomu tak není, voda se sráží nejen na oknech, ale také na omítkách či rámech, a tím je ničí. Díky větrání se totiž sníží rozdíl mezi teplotou vzduchu uvnitř a venku, zároveň se sníží vlhkost vzduchu a rosení oken zmizí. Navíc je dokázáno, že můžete v bytě topit sebevíc, ovšem pokud nevětráte a zvyšuje se vlhkost, máte také mnohem větší pocit chladu. Relativní vlhkost by se v bytě měla pohybovat mezi 45-60 procenty.
Vždy s rozumem
Ovšem nic se nemá přehánět a stejné je to i s větráním. Je důležité větrat intenzivně, ale krátce. Ideální je proto několikrát denně otevřít dokořán okno na pět minut. Vzduch se rychle promísí a osvěží a vlhkost zmizí. Tím, že rychle vyvětráte, navíc zabráníte zbytečnému úniku tepla ven a ochlazování zdí či podlah.
Hlavně nepřekrývat
Myslete také na to, že k rosení oken přispívají různé doplňky či dekorace, které na oknech máte, jako jsou záclony či závěsy. A to stejné platí o žaluziích. Proto je během dne povytáhněte, aby se pod nimi nezačala srážet vlhkost a vznikat plíseň. Rámy oken občas vysušte třeba papírovými utěrkami. Pomoci si můžete také takzvanou mikroventilací, která se dá v dnešní době nastavit u většiny oken. Proto zejména v tomto období důkladné větrání nepodceňujte.