Chcete si zajistit přísun čerstvých vitamínů v zimě? Pěstujte si zeleninu v bytě

 Tipy a inspirace 
14. října 2017 14:19 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
Čerstvý salát a rajčata můžete sklízet i doma přes zimu. Shutterstock
S blížící se zimou je stále aktuálnější zajistit si přísun čerstvých vitamínů. V nabídce obchodů sice bude mnoho druhů, ale půjde o dovoz z velkých dálek, často chuťově nevýrazné a na aktivní látky prosté zeleniny. Je dobré si zajistit čerstvé vitamíny a my vám poradíme jak na to.

Klíčky

Bohatým zdrojem mnoha tělu prospěšných látek jsou klíčky. Použít se dá mnoho druhů. Klasická je řeřicha, naklíčit se nechává třeba čočka, fazole mungo, ale dokonce také pšenice, pohanka a další druhy. Tímto způsobem můžete zpracovat i semínka ředkviček nebo hořčičné semínko. Už na klíčku se pozná zvláštní štiplavá chuť. Pozor si dejte na klasické fazole, které jsou jedovaté, takže byste si pojídáním jejich klíčků nepomohli.

Postup klíčení je u každé z rostlin trochu jiný. Luštěniny je dobré před samotným klíčením na půl dne namočit. Pak vodu slijte a luštěniny udržujte jen vlhké, tedy asi dvakrát nebo třikrát denně je propláchněte studenou vodou. Klíčky můžete uložit i do lednice. Ukládejte vždy klíčky suché, aby se vám nekazily. V lednici vydrží i týden, takže je můžete postupně využít.

Osaďte truhlíky

Na zimu se vyplatí nasadit mnoho různého koření do truhlíků na okno. Můžete takto pěstovat známé druhy jako je bazalka, tymián a další aromatické druhy, které skvěle dochutí vaše kulinářské pokusy. Můžete ale nasadit i klasičtější zeleninu a zkusit pěstování různých salátů. Doporučují se odrůdy Dubagold, Dubared, Roden nebo Salanova, který má velké množství lístků. Protože růst salátů chvíli trvá, je vhodné začít, abyste v prosinci měli co sklízet. Pěstovat však můžete po celý rok.

Nechte růst zeleninové zbytky

Dalším oblíbeným trikem je nechat růst různé odkrojky zeleninových vršků. Klasická je petržel, která se na misce s vlhkou vatou zazelení. Podobně na tom bývá celer. Dá se použít i spodek košťálu čínského zelí a mnohé další druhy. Nečekejte příliš velké přírůstky, ale určitě vám tento druh pěstování přinese radost a doplnění jídleníčku.

Experimentujte

Můžete se ale pustit i do rozsáhlejších experimentů. Jedním je pěstování rajčat. Potřebují světlo a teplo, což jim v bytě můžete zařídit. Pokud provedete výsev postupně s rozestupem asi dvou týdnů, budete moci sklízet po celou zimu. Důležité je, že rajčata potřebují opylování a v bytě nebudete mít vhodný hmyz. Tampónkem proto budete muset nabrat pyl a přenést na jiné květy.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu