Chcete si zajistit přísun čerstvých vitamínů v zimě? Pěstujte si zeleninu v bytě
Klíčky
Bohatým zdrojem mnoha tělu prospěšných látek jsou klíčky. Použít se dá mnoho druhů. Klasická je řeřicha, naklíčit se nechává třeba čočka, fazole mungo, ale dokonce také pšenice, pohanka a další druhy. Tímto způsobem můžete zpracovat i semínka ředkviček nebo hořčičné semínko. Už na klíčku se pozná zvláštní štiplavá chuť. Pozor si dejte na klasické fazole, které jsou jedovaté, takže byste si pojídáním jejich klíčků nepomohli.
Postup klíčení je u každé z rostlin trochu jiný. Luštěniny je dobré před samotným klíčením na půl dne namočit. Pak vodu slijte a luštěniny udržujte jen vlhké, tedy asi dvakrát nebo třikrát denně je propláchněte studenou vodou. Klíčky můžete uložit i do lednice. Ukládejte vždy klíčky suché, aby se vám nekazily. V lednici vydrží i týden, takže je můžete postupně využít.
Osaďte truhlíky
Na zimu se vyplatí nasadit mnoho různého koření do truhlíků na okno. Můžete takto pěstovat známé druhy jako je bazalka, tymián a další aromatické druhy, které skvěle dochutí vaše kulinářské pokusy. Můžete ale nasadit i klasičtější zeleninu a zkusit pěstování různých salátů. Doporučují se odrůdy Dubagold, Dubared, Roden nebo Salanova, který má velké množství lístků. Protože růst salátů chvíli trvá, je vhodné začít, abyste v prosinci měli co sklízet. Pěstovat však můžete po celý rok.
Nechte růst zeleninové zbytky
Dalším oblíbeným trikem je nechat růst různé odkrojky zeleninových vršků. Klasická je petržel, která se na misce s vlhkou vatou zazelení. Podobně na tom bývá celer. Dá se použít i spodek košťálu čínského zelí a mnohé další druhy. Nečekejte příliš velké přírůstky, ale určitě vám tento druh pěstování přinese radost a doplnění jídleníčku.
Experimentujte
Můžete se ale pustit i do rozsáhlejších experimentů. Jedním je pěstování rajčat. Potřebují světlo a teplo, což jim v bytě můžete zařídit. Pokud provedete výsev postupně s rozestupem asi dvou týdnů, budete moci sklízet po celou zimu. Důležité je, že rajčata potřebují opylování a v bytě nebudete mít vhodný hmyz. Tampónkem proto budete muset nabrat pyl a přenést na jiné květy.