Zbavte vaše prádlo zápachu. Třeba pomocí vodky, novin nebo dalších triků

 Tipy a inspirace 
10. prosince 2020 12:44 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Prádlo má tu negativní vlastnost, že rádo pohlcuje různé pachy Depositphotos
Stačí jedna cigareta, výpary z vaření nebo návštěva restaurace, kde se něco smažilo, a vaše oblečení je rovnou zralé putovat do pračky. Máme pro vás tip, jak jej rychle zbavit zápachu, a tím pádem ušetřit za vodu a elektřinu.

Asi nikdo nestojí o to, aby byly z jeho oblečení cítit zápachy z kuchyně, od cigaret nebo rovnou zatuchlina. V takovém případě má člověk okamžitě chuť jej rovnou hodit do pračky i za cenu toho, že je zrovna vyprané. Zabrzděte. Přečtěte si pár triků, kterými svěžest prádlu vrátíte i bez praní. Jednak ušetříte svůj čas i peníze, ale také budete šetřit textilní vlákna od neustálého praní.

Staré noviny

Pokud máte nasáklé pachem kalhoty nebo sako, použijte staré noviny. Jimi nasáklé oblečení doslova vycpěte a takto nechejte působit přes noc. Noviny mají totiž úžasnou schopnost absorbovat nejenom vlhkost, ale právě i zápach nejenom z oblečení, ale také z bot. Vyplňte s nimi boty a dejte je na několik hodin na mráz. Uvidíte, že po zápachu nebude ani stopa. 

Není nad vodku

V tomto případě vodka neposlouží jako drink, ale jako skvělý odstraňovač zápachu. Stačí s ní postříkat z rozprašovače oblečení nebo místa, která chcete zbavit zápachu, a během pár minut máte po starosti. Zápach se doslova vypaří. Alkohol má totiž tu vlastnost, že se odpařuje mnohem rychleji než voda.  

Opět stará známá

Soda. Jak by bez ní některé hospodyňky fungovaly. Právě soda bývá základem mnoha čisticích i pracích prostředků, včetně pohlcovačů zápachů. Oblečení sodou poprašte, nechte působit co nejdéle, a poté oděvy vytřepejte. Zbytky sody můžete vysát nebo odstranit jemným kartáčkem.

Využijte mráz

Bakterie, které způsobují zápach oblečení, stačí jednoduše zmrazit. Malé kousky dejte proto klidně v pytlíku do mrazáku nebo pokud je mráz venku, využijte právě ten a pověste načichlé prádlo rovnou ven a nechejte jej tam přes noc. Tato metoda pomáhá také s botami, které nelze vyprat. 

Sušička

Sušička je skvělá věc. Umí ušetřit spousty času věšením i žehlením prádla. Mnoho hospodyněk už ale neví, že tento spotřebič pomáhá odstranit zápach z prádla. Dejte oblečení do bubnu a pár minut jej nechejte při vyšší teplotě prohnat horkým vzduchem. Přidat můžete také vonný ubrousek, který si snadno uděláte i doma. Návod na jeho výrobu jsme psali zde. A oblečení bude jak čerstvě vyprané. 

Co se zatuchlinou

Asi nejhorší situace, která se vám může stát, je zapomenout prádlo v uzavřené pračce.  Zbavit se této zatuchliny bývá opravdu problém a věřte, že jej nedostraníte ani dalším praním. V takovém případě vám pomůže "deinkrustace", což znamená nechat prádlo projít kyselou lázní. Stačí nalít do zásobníku ocet a nechat prádlo vyprat v něm. Poté dát nový cyklus a již s pracím práškem.  

Přírodní osvěžovače 

A ještě na závěr máme pro vás malý tip, jak si krásně provonět šatník, či jak jej zbavit přebytečné vlhkosti. Obyčejná zrnková káva pohlcuje pachy a zároveň dokáže krásně provonět interiér i oblečení. Praženou zrnkovou kávu nadávkujte do menších pytlíčků a rozmístěte je ve skříni. Uvidíte, jak vám bude vaše skříň vonět kdykoliv, když otevřete skříň. Na vlhkost a zatuchlost ve skříních zase skvěle funguje obyčejný kočkolit. Pokud ale dáte na dno skříně stelivo pro kočky, vydrží vám svěžest ve skříni mnohem déle.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Dům a zahrada

Provoňte toaletu snadno a rychle pomocí dvou věcí. Nečekaně dobře poslouží aviváž a zubní pasta

Zavřít reklamu