Jak vyhnat rybenky z bytu. Pomohou obyčejné i neobyčejné domácí suroviny

 Tipy a inspirace 
30. listopadu 2020 18:01 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Rybenky doma málokdo vidí rád Depositphotos
Rybenky milují teplé, vlhké a tmavé prostředí, nejčastěji na ně proto narazíte v koupelnách, kuchyních, chodbách, spížích či na toaletách. Na světě už žijí asi 300 milionů let. Někdo je nechá být, někomu se tento hmyz příčí a rozhodne se členovce zlikvidovat. Pokud patříte do druhé skupiny, máme pro vás několik tipů, jak se rybenek zbavit ekologicky bez použití agresivních chemických preparátů.

Rybenky nepřenáší žádné choroby, neštípou a nekoušou, takže z tohoto hlediska můžete být zcela klidní. Pokud se vyloženě nepřemnoží, jsou prakticky neškodné. Jakmile se jim ale u vás zalíbí a jejich populace se vymkne kontrole, už dokáží napáchat pořádnou neplechu. Některé druhy žerou papír a jsou schopny zničit například vzácnou knihu. Někdy se můžete setkat také s tím, že okusují záclony nebo oblečení a podobně. Výjimkou není ani požírání fotografií, mouky či cukru.

Najdou se lidé, kterým rybenky vůbec nevadí. Možná vědí, že tento hmyz dokáže být i užitečný, protože se mimo jiné živí roztoči z domácího prachu. Pokud objevíte jen sam tam nějakou rybenku, dá se to zvládnout. Pokud se ale u vás rybenkám zalíbí, budou se poměrně rychle rozmnožovat. Pak je vhodné jejich výskyt pokud možno regulovat. Mezi přirozené predátory rybenky patří stonožka, škvor či pavouk. Ne vždy ale tito tvorové odvedou perfektní práci, takže jim budete muset s likvidací rybenek trochu pomoci. Zde je několik tipů, jak na to.

Prevence někdy nestačí

Je jasné, že aby se u vás škůdci vůbec nevyskytli, je důležité dodržovat určitá preventivní opatření, jako je pravidelný úklid, časté větrání a podobně. Jenže na rybenky to ne vždy zabírá. Pokud máte v nějaké místnosti vlhko, objeví se vám tam tito členovci i na perfektně uklizené podlaze. Pomoci vám mohou různé odvlhčovače, ale existují i další tipy, jak s vlhkostí v bytě zatočit. Blíže jsme o nich psali zde. Snažte se dodržovat tyto zásady:

 • Pravidelně a důkladně větrejte.
 • Vysoušejte vlhká místa.
 • Pravidelně perte a protřepávejte rohožky.
 • Při vytírání nenechávejte podlahu samovolně uschnout, ale hned ji utřete do sucha.
 • Při vytírání utírejte do sucha také méně dostupná místa – okraje a rohy.
 • Praskliny v podlahách a lištách utěsněte silikonem.
 • Spáry a otvory pravidelně vysávejte, mohou tam být nakladená vajíčka.
 • Odtokové kanálky v umyvadle a vaně občas prolejte horkou vodou.

Ekologická likvidace rybenek

Pokud i přes veškerou snahu zjistíte, že se vám to v místnosti rybenkami jenom hemží, pusťte se do jejich likvidace. Co na rybenky zabírá?

 • vanilkový lusk
 • brambora
 • melasa s octem
 • borax s moučkovým cukrem
 • cedrové hobliny
 • křemelina – rozsivková zemina
 • levandule
 • citrusový olej

Vanilkový lusk či levandule

Lidem obvykle vanilka příjemně voní, ale rybenky ji vysloveně nesnášejí. Musí však jít o pravou vanilku, nikoliv její náhražku. Nejlepší je koupit celé vanilkové lusky a ty nakrájet na menší kousky. Ty pak umístěte k místům, odkud rybenky nejčastěji vylézají. Podobný efekt má levandule. Používat můžete čerstvou i sušenou. Účinek by se měl dostavit po pár dnech.

Brambora

Můžete zkusit také brambory, které rybenky na rozdíl od vanilky či levandule milují. Než si půjdete lehnout, nastrouhejte bramboru, rozložte ji na papír a ten pak dejte do míst, kde se rybenky nejčastěji vyskytují. Brzy se do nich zavrtají a vy druhý den ráno jen papír zamuchláte a vyhodíte. Samozřejmě ven do popelnice, nikoliv doma do odpadkového koše, to byste se jich nezbavili.

Melasa s octem, borax s cukrem

Připravit můžete rybenkám také melasu s octem nebo borax s moučkovým cukrem. Melasu a ocet smíchejte v pomeru jedna ku dvěma, borax a moučkový cukr smíchejte v poměru jedna ku jedné. Tyto pastičky opět nachystejte tam, kde se rybenky nejčastěji objevují.

Cedrové hobliny

Jestliže máte možnost někde získat cedrové hobliny, máte další zbraň proti rybenkám. Vůni cedru totiž nemají rády. Opět je stačí dát do inkriminovaných míst a uvidíte, že brzy půjdou rybenky o dům dál. Piliny každý týden vysajte a dejte nové.

Křemelina

Dalším způsobem, jak účinně zlikvidovat rybenky, je použití křemeliny. Jedná se o nezpevněnou sypkou horninu, tzv. rozsivkovou zeminu, která je tvořena převážně opálovými schránkami rozsivek (jednobuněčné řasy). Tento drobivý bílý prášek rozsypejte po malých hromádkách do míst, kde se rybenka vyskytuje. Křemelinu seženete v domácích potřebách nebo v drogerii.

Citrusový olej

Proti rybenkám dobře funguje také citrusový esenciální olej. Do rozprašovače napusťte vodu a přidejte několik kapek oleje. Stříkejte volně po bytě nebo domě. Stejně tak můžete po domácnosti rozmístit slupky z citrusových plodů.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...