Pár tipů pro správné fungování odpadu

 Tipy a inspirace 
10. listopadu 2020 09:12 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Úklid koupelny a kuchyně by měl zahrnovat i perfektní péči o odpady Depositphotos
Pokud se vám někdy ucpal odpad v bytě či v domě, víte, že jde o velmi nepříjemnou skutečnost. Proto je dobré potížím předcházet. Poradíme vám, jak na to.

Je jasné, že základem úspěchu je správná konstrukce odpadů. Jestliže totiž odpadní potrubí dával dohromady nadšený samouk či špatný řemeslník, může se problém opakovat. Naše doporučení se ale soustředí na postup uživatele.

Ochranná sítka

Doporučujeme do všech umyvadel, dřezů a van vložit ochranná sítka, která zachytí hrubé nečistoty a hlavně vlasy. To jsou největší nepřátelé správně fungujícího odpadu. Je třeba si uvědomit, že odpadní roury vedoucí z těchto míst mají průměr pět centimetrů. Jakmile začne docházet ke zúžením, budou se další nečistoty velmi rychle přidávat a brzy dojde k ucpání. Sítko je základní ochranou. Jakmile obsahuje nečistoty, je to vidět a sítko se jednoduše vyklepne do koše. Doporučujeme mít sítka stále na místě. Někteří uživatelé mají sítka položená někde stranou v domnění, že je použijí, když to bude třeba, ale takový postup obvykle nefunguje.

Objem odpadu

Někteří lidé žijí v představě, že se skrze záchodovou mísu dá spláchnout téměř cokoliv. Není tomu tak, a zejména sem nepatří pevné předměty a kusy látek či dokonce igelitu. Tyto nerozložitelné kusy pak velmi rychle vytvářejí neprůchodná místa v odpadním potrubí. Do záchodu byste proto neměli dávat ani kosti z polévky. Ucpat odpad je ale možné i větším množstvím toaletního papíru. Jestliže ho potřebujete spláchnout více, udělejte to raději nadvakrát.

Kdo šetří, nemá za tři

U odpadů neplatí pořekadlo „kdo šetří, má za tři“. Extrémně nízké množství vody, které prochází odpadním potrubím, nestačí smýt a uvolnit nečistoty na stěnách trubek. Takové odpady se rychleji zanášejí a stávají se neprůchodnými. Platí to jak pro odpady z umyvadel, tak i pro odpady z toalety. Je třeba si uvědomit, že protékající voda musí odplavit odpad nejen metr od vašeho bytu, ale často i několik desítek metrů do hlavní kanalizace.

Vyplatí se prevence

Co se naopak u odpadů vyplatí je prevence. Stačí občas zvýšit obsah saponátu či použít příslušné prostředky pro hygienu toalety. I při čištění povrchu záchodové mísy podle návodu byste měli uvažovat o prevenci ucpání odpadu. Jakmile máte pocit, že je odtok ztížený, měli byste použít prostředek na uvolnění odpadu. V rámci prevence je také dobré použití vroucí vody, která lépe uvolňuje nečistoty.

Čištění ucpaných odpadů

V případě, že je odpad zcela nebo téměř neprůchodný, nezbývá, než přistoupit k jeho čištění. Máte v zásadě tři možnosti. Na ucpaný sifón postačí chemický prostředek. Tyto prostředky uvolní i odpad, který je ucpaný v blízkém potrubí. Druhou možností je rozebrání sifónu, jeho mechanické vyčištění a čištění potrubí pomocí pružiny na odpady. Tímto způsobem lze vyčistit i potrubí na vzdálenost větší. Počítejte ale s tím, že velmi rychle ztrácíte schopnost prorazit opravdu pevnou ucpávku. Na takové je třeba pozvat specializovanou firmu, která provede uvolnění speciálním strojem. Podobně tomu je při potřebě vyčistit odpady ucpané v části před vstupem do kanalizace.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu