Gel, prášek nebo kapsle. Rozdíl v praní je znatelný

 Tipy a inspirace 
27. listopadu 2020 16:19 / Šárka Sokolská
  3
📷
4 fotografie v galerii
Každý prací prostředek umí trochu něco jiného Depositphotos
Gel, prášek, nebo kapsle na praní? Možná i vy jste někdy přemýšleli nad tím, co vlastně pere lépe. Uděláme vám v tom jasno.

Když se na trhu objevil prací gel, vypadalo to, že práškům odzvonilo. A to samé platilo i ve chvíli, kdy firmy daly na trh prací kapsle, které obsahují vše v jednom. Přesto všechno se prášky i gely dál prodávají a jsou stále oblíbené. Pokud však nevíte, kdy je lepší sáhnout po gelu, kdy vzít na pomoc prášek či kapsli, uděláme vám v tom jasno. Každý totiž dokáže trochu něco jiného. 

Prací prášky

Ať si každý říká, co chce, prášek doposud v jeho síle nic nepřekonalo. Proto se hodí zejména pro hodně zašpiněné prádlo. Jeho nespornou výhodou je fakt, že v suchém stavu je stabilnější a aktivuje se až po kontaktu s vodou a mnohem pomaleji se rozpouští. Účinnost látek, které prášek obsahuje, je tak mnohem delší a intenzivnější. Prášek si mnohem lépe poradí s bělením a skvrnami, např. od kávy, čokolády, ovoce. Hodí se tedy pro světlé a silně znečištěné prádlo. 

Prací gely

Gel se snadno rozpouští, proto je vhodný pro praní prádla při nižších teplotách nebo na ruční praní či pro krátké programy. Gel je také mnohem šetrnější k vláknům, proto jej můžete použít i na jemné a choulostivé materiály. Gely používejte tedy na barevné či lehce zašpiněné prádlo. V případě skvrn jej naneste před praním přímo na ni a nechejte působit. Zázraky v případě likvidace skvrn od ovoce nebo trávy ovšem nečekejte, spokojeni ale naopak můžete být s odstraněním skvrn od potravin.

Prací tablety a kapsle

A teď k poslední skupině pracích prostředků, kterou jsou kapsle nebo tablety. Nemusíte se obávat jejich velikosti, protože jsou mnohem koncentrovanější než prací prášek a dobře se rozpouštějí i při nízkých teplotách. Kapsle jsou ale nejen gelové, ale i kombinované – tedy v jedné komoře je gel a v druhé prášek. Na běžně zašpiněné prádlo postačí jedna kapsle, pro více zašpiněné dvě. Stejně jako u pracího prášku a gelu existuje varianta pro bílé a barevné prádlo. Jsou šetrné k barvám na oblečení, nezpůsobují jejich blednutí. Navíc se snadno skladují, nezaberou tolik místa jako prášky nebo gely. I jejich použití je snadné, ale má jistá pravidla. Kapsli dejte do bubnu jako první, a to na zadní stěnu bubnu v její dolní části. Teprve poté přidejte prádlo. 

Zásady praní

Aby bylo prádlo opravdu čisté a vaše prací prostředy účinkovaly správně, je potřeba dodržet několik pravidel. Především pokud použijete málo pracího prostředku, může prádlo zašednout a snížit sytost barev. Příliš mnoho prostředku naopak může zhoršit vlastnosti prádla a časem poškodit jeho vlákna. Dávkování prostředku najdete na obalu. Pamatujte si, že dávka, která je udávaná výrobcem, je obvykle lehce nadsazená a počítá s více znečištěným prádlem. Řiďte se tedy především mírou zašpinění prádla i jeho množstvím. Nezapomínejte také pravidelně čistit pračku, abyste odstranili zbytky nečistot a usazenin. Jak ji vyčistit pomocí domácích prostředků, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezónní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Dům a zahrada

Zimní tip, jak načechrat a vyčistit koberec. Sníh to dokáže a vrátí mu i barvy

Zavřít reklamu