Jak odstranit zápach z pomočené sedačky

 Tipy a inspirace 
17. září 2019 11:26 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Je dobré okamžitě nasadit všechny dostupné prostředky a minimalizovat škody Shutterstock
Při provozu domácnosti se občas stane nějaká nehoda. A je jedno, zda jde o dítě nebo o domácího mazlíčka. Jak ale postupovat, když se moč dostane do předmětů, které nelze jednoduše vyprat? Máme zajímavá doporučení.

I při té největší péči se občas stane, že se dítěti shrne plena a ono pomočí novou sedačku. Stejně tak i jinak čistotné zvíře může potkat okamžitá indispozice a vymočí se na čalouněný nábytek. Nemá smysl se rozčilovat. Věc je ale třeba řešit.

První pomoc

Když zjistíte pohromu ještě za čerstva, je dobré okamžitě nasadit všechny dostupné prostředky a minimalizovat škody. Jestliže je tedy ještě povrch mokrý, přitlačujte na poškozené místo suché savé materiály, abyste co nejvíce moči odstranili dřív, než nadělá větší škodu. Suché hadříky, plenky či jiné savé materiály přikládejte na mokré místo a tlačte na ně. Moč díky vzlínání přejde do suchého materiálu. Následně vezměte jiný suchý kus a postup opakujte.

Vlhké čištění

Ještě čerstvé postižení je obvykle možno vyčistit ve druhé fázi pomocí vlhkého hadříku, který namočíte v saponátu na čištění čalounění. Nemáte-li nic takového po ruce, použijte mýdlový roztok nebo jiný vhodný domácí čistič. Pozor na čističe s obsahem bělidla. Mohly by vám způsobit nenapravitelné škody na potahovém materiálu. Navlhčený povrch opět vysušte dobře savým materiálem. Takto dostanete z čalounění další část moči.

Strojové čištění

Jestliže není výsledek stále podle vašich představ, a také pokud máte možnost si stroj na vlhké čištění půjčit, nebo ho dokonce máte doma, pak zcela jistě stojí za to postižené místo vyčistit aktivní pěnou. Výhodou je, že stroj pěnu okamžitě odsává, a tím odstraňuje i další dávky moči, která způsobuje zápach.

Jedlá soda

Odzkoušený způsob, který pomůže eliminovat zápach, je použití jedlé sody. Na ještě vlhký povrch po čištění ji nasypejte a nechejte přes noc pracovat. Proběhne hloubkové čištění, které ve většině případů zbaví sedačku či matraci zápachu. Jedlou sodu druhý den vyluxujte nebo odstraňte smetáčkem. Jedlá soda je rozhodně účinnější než octová voda, která se také někdy používá. Další tipy na využití jedlé sody najdete zde.

Enzymatické prostředky

Jestliže po žádném z předchozích postupů se vám nepodařilo zbavit se nepříjemného zápachu, zkuste sehnat speciální přípravek na bázi enzymů, který je schopný po vsáknutí se do postiženého místa rozložit molekuly moči, a tím je zbavit zápachu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu