Nevydrží vám řezané květiny dlouho čerstvé? Zkuste tyto triky

 Tipy a inspirace 
30. dubna 2019 14:20 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Květiny nestačí strčit jenom do vázy s vodou Depositphotos
Znáte to. Koupíte nebo dostanete nádhernou květinu a za dva dny ji můžete rovnou vyhodit. Občas za to může i špatná péče, kvůli níž květiny mnohem rychleji zvadnou. A proto vám poradíme, co dělat, aby zůstaly co nejdéle krásné a zářivé.

Květiny jsou ozdobou každého interiéru. A pokud k tomu budete znát pár triků, vydrží vám skutečně dlouho.

Chytrý řez

I když to říkají prakticky v každém dobrém květinářství, málokdo to udělá. Jakmile si květinu přinesete domů, měli byste ji nejprve seříznout. A to zhruba o 2 centimetry a nejlépe pod úhlem 45 stupňů. Díky tomu budou mít stonky větší plochu k tomu, aby nasály více vody a květina tak vydrží déle čerstvá. Stonky pak lehce seřezávejte každý druhý den. 

Bez listů

Další velkou chybou je, nechat ve váze s vodou máčet také listy. Ty se totiž ve vodě rozkládají, zakalují vodu, v níž se šíří bakterie, díky nimž květina brzy hyne. Takže ještě než dáte květinu do vázy, nejprve odstraňte všechny přebytečné listy. Nezapomeňte také na pravidelnou výměnu vody ve váze, a to nejlépe každý druhý den, abyste zabránili tvorbě bakterií.

Pozor na ovoce

Tušili jste, že ovoce by nemělo být vedle čerstvých květin? Je to proto, že z ovoce se uvolňuje etylen, který květiny vyloženě nesnášejí a brzy pak hynou. Stejně tak byste vázu neměli stavět na přímé slunce, do průvanu či do blízkosti ústředního topení.

Pravidelná výživa

Prakticky ke každé řezané květině dávají prodejci i sáček s výživou. Pokud se tak nestalo, zkuste to podle našich babiček. Například smíchejte 2 polévkové lžíce jablečného octa se stejným množstvím cukru a tuto směs přidejte do vázy s vodou. Velmi dobrou službu vám udělá i obyčejný aspirin, který ale místo sobě dopřejte květinám. Jednu tabletu podrťte a rozpusťte ve vodě. Doslova jako nakopnutí působí na květiny použitý sáček černého nebo zeleného čaje. Ty můžete použít ještě na celou řadu věcí v domácnosti. O těchto vychytávkách jsme psali zde.

Dětská plena

Asi vám to bude znít neuvěřitelně, ale delší životnost květinám zajistí obyčejná dětská plenka. Stačí, když gelovou výplň, která je uvnitř, necháte nabobtnat a dáte ji pak do vázy. Květiny nebudou hnít, dlouho vydrží čerstvé a v neposlední řadě udělá hmota zvláštní efekt – bude to vypadat, jako by květiny stály v ledové tříšti. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zoufalý Ivan Vyskočil nevěří, že jeho syn spáchal sebevraždu. Jeho tělo ještě ani nepohřbili

Styl

Mirka (54): Sestra kvůli mně zemřela, nevyrovnala jsem se s tím roky

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu