Vyrobte si vlastní látkové doplňky do bytu, bude vás to stát minimum úsilí

Vyrobte si třeba originální vlastní obaly na polštáře
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
01. prosince 2018 09:29 / Pixabay
  2   0
Nemusíte být příliš zruční. Pokud se pustíte do výroby textilních doplňků do své domácnosti, bude vás to stát minimum úsilí. Za to však dodáte bytu jedinečnou eleganci, netradiční výzdobu a originalitu.

Pro výrobu textilních doplňků nemusíte ani nakupovat drahé látky. Stačí, pokud doma posbíráte zbytky starých látek nebo se vypravíte do obchodu s látkami, kde doprodávají poslední kousky. Pro tento účel využití je to naopak spíše žádoucí.

Volány

Jde o doplněk, který dnes není tolik k vidění, ale věřte, že nebudete litovat, pokud se do nich pustíte. Volány úhledně a přitažlivě zakrývají nohy i boky postele. Můžete je jednoduše přišít k prostěradlu nebo přehozu přes postel.

Volán můžete udělat hned několika způsoby. Nejméně látky vyžaduje tvarovaný přehoz se skládanými protizáhyby. Ustlané posteli dodá jednoduchý a elegantní vzhled. Nabrané nebo skládané volány se pak zase hodí spíše k ozdobnému pokoji, vzorované prošívané přikrývce nebo k jemnému vzhledu prošívaného přehozu. V každém případě byste se měli řídit celkovou vizáží vašeho pokoje. Řasit můžete z obyčejné silnější prostěradloviny, sklady na ní budou hezky držet. A pamatujte – čím silnější látka, tím mohutněji volány vypadají. Měkké a jemné volány zase mohou ozdobit menší kusy – třeba polštáře nebo dekorativní polštářky. 

Druh materiálu

Nejvhodnějším materiálem pro výrobu dekorativních doplňků v domácnosti je bavlna. Seženete buď čistou, nebo s příměsí syntetické vlákniny. Výhodou bavlny je to, že se s ní dobře pracuje, drží tvar i barvy a snadno se pere. Jedinou nevýhodou je následné použití sušičky nebo pověšení bavlny na prudké slunce. To jsou dva případy, kdy hrozí sražení látky. Sáhnout však můžete i po hedvábí. To pravé je pochopitelně drahé, pro naše účely bohatě postačí jeho syntetická náhražka. A vhodný je i samet – ten se však hodí výhradně na menší polštářky nebo třeba dekorativní obrázky na stěnu. 

Vzory a barvy

Ač se „divokým“ vzorům běžně snažíme vyhýbat, u doma vyrobených dekorativních doplňků to tak neplatí. Zvlášť v případě, že jsme méně zruční. Zde platí pravidlo – čím více vzoru, tím méně jsou vidět nedokonalosti. A nebojte se kombinovat vzory i barvy. Navíc je pak na nich méně vidět případné ušpinění. Opatrně však u geometrických vzorů – ty jsou náročné na přesnost, hodí se tedy spíše pro pokročilejší jedince.

Ubrusy a ubrousky

Může se zdát, že vyšly z módy. Ale nenechte se mýlit. Jasný a čistý styl se do našich domácností opět vrací zpět. Ubrusem můžeme navíc jednoduše obměňovat vzhled jídelního koutu. Podobnou službu udělají i menší ubrousky, které jsou také mnohem praktičtější a ekonomičtější než ty papírové. Pro tyto účely volte bavlnu s příměsí syntetiky. Zjednodušeně řečeno – materiál, který se nemačká. A sáhněte ideálně po jednobarevných látkách. U stolování bychom příliš kombinovat neměli.

Martina Langová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Placebo efekt je úžasná iluze a zároveň jedna z největších záhad vědy

Tech

Pozemní systém vesmírného teleskopu, který bude technologickým skvostem, se konečně posouvá do testovací...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Zavřít reklamu