Jak se zbavit nečistot na varné desce šetrně, pomocí domácích zásob

 Tipy a inspirace 
22. listopadu 2018 18:30 / Veronika Prášilová
  15   1
📷
4 fotografie v galerii
Vyvřelé jídlo dokáže zkazit náladu Internet
Olej z prskající pánve, vyvřená voda z hrnce s bramborami a do toho sem tam zrnko koření. Tento obraz znají snad všechny hospodyňky, které ke své práci používají sporák. Ovšem každé z nich bliká v hlavě vykřičník ve chvíli, kdy se jí tento nános objeví na sklokeramické desce.

Čištění sklokeramické desky totiž vyžaduje velkou opatrnost, aby nedošlo k jejímu poškrábání. Pokud jste si domů pořídili některý typ elektrické varné desky, určitě jste spolu s ní zakoupili také speciální čistící přípravky. Ovšem občas se nám stane, že nám čistič dojde zrovna ve chvíli, kdy se nám to hodí nejméně. V tu chvíli přichází na řadu osvědčené recepty z domácích zásob.

Bublinky a sůl

Šetrný přípravek si můžete vytvořit smícháním kuchyňské soli se sycenou vodou, jejímž výsledkem je řídká pasta. Tu posléze naneste na nečistoty a nechte působit alespoň půl hodiny. Pak desku setřete vlhkou utěrkou z mikrovlákna nebo flanelovým hadříkem.

Pokud ale máte pocit, že se vám nepodařilo zaschlé skrvny dobře odstranit, můžete sáhnout po těžším kalibru, kterým je citronová šťáva. Tu opět smíchejte se solí, ovšem tentokrát dbejte na to, aby byla výsledkem hustá pasta. Naneste ji na přibližně pět minut na desku, kterou na závěr očistěte vlkým hadříkem. 

Tip

Nemáte-li po ruce citronovou šťávu, můžete se solí smíchat pár kapek octa, jehož čistící účinky jsou pověstné. 

Stará dobrá soda 

Jako skvělý pomocník se již tradičně osvědčila jedlá soda. Tu stačí nanést na navlhčenou houbičku a krouživými pohyby s ní drhnout plochu varné desky. Pokud máte pocit, že jste všechny skvrny očistili, nechejte ještě chvíli desku zaschnout a poté ji důkladně omyjte teplou vodou. Na závěr ji můžete doleštit látkovou či papírovou utěrkou.

Tip

Na čištění varné desky vždy volte takovou houbičku či hadřík, který její povrch nepoškrábe. Ideální je pořídit si houbičky, které jsou přímo určené pro umývání sklokeramických či indukčních desek. Z jedné strany mají vrstvu na odstranění hrubých nečistot, druhá strana slouží k doleštění povrchu.  

Stejně opatrní jako při čištění varných desek byste měli být také v péči o pánve. Jak se o ně ideálně starat, se můžete inspirovat v našem článku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Stardance se jako první Češka v historii stala hlavní múzou slavného karnevalu v Riu

Styl

Magnety a hračky, které obsahují baterie, mohou děti vážně ohrozit na životě. Dávejte si na ně dobrý...

Tech

Ruské námořnictvo ukázalo novou ponorku pro tichomořskou flotilu

Zavřít reklamu