Netrapte se zaschlými kapkami ve sprchovém koutě, známe pár triků

 Tipy a inspirace 
09. listopadu 2018 09:45 / Veronika Prášilová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Železitá voda umí v koupelně napáchat neplechu Shutterstock
Zná to skoro každý. Týden co týden strávíme několik hodin čištěním koupelny a stejně to nikdy není dokonalé. Celkový dojem nám pokaždé zkazí kapky, které zůstávají zaschlé na dveřích sprchového koutu. A to i přes to, že se je po každé očistě snažíte setřít stěrkou.

Máme pro vás proto několik tipů, jak se s tímto problematickým místem vypořádat. Protože ne každý při nákupu zvolil různě vzorované dveře, aby na nich nebyly nánosy vodního kamene vidět.

Filtrace a změkčení

Velkým problémem bývá velmi železitá voda, která způsobuje, že na stěnách zůstávají ony pověstné kapky. Jedním z řešení je montáž centrálního filtru pro celý dům spojená s pořízením a instalací změkčovačů vody. Ovšem vzhledem k vysokým pořizovacím nákladům po nich nemůže sáhnout každý.

Vytvořte ochranný film

Vychytávkou, kterou dnes nabízí již téměř každý prodejce sanitární techniky, jsou specializované postřiky či nátěry, jejichž cena se pohybuje v řádech několika málo stovek korun. Ty se na sklo nanesou před prvním sprchováním, čímž vytvoří ochranný film, po němž kapky stékají dolů. Tyto prostředky můžete využít i v případě, že již máte letitý sprchový kout, avšak nejprve je samozřejmě třeba jej důkladně očistit, aby vaše práce nebyla zbytečná. Také je nutné myslet na to, že je ochranný film alespoň dvakrát ročně třeba obnovit.

Z vlastní zahrádky či spíže

Existuje velké množství chemických prostředků, které se dají na očistu koupelnových skel využít. Pokud ale chcete raději sáhnout po něčem šetrnějším, zkuste třeba citronovou šťávu z několika citronů, případně z koncentrátu. Právě tento citrus je svými vlastnostmi při čištění v domácnosti pověstný a dokáže zatočit také s nánosy zaschlých kapek.

Nepřekonatelný ocet

Stejnou službu dokáže udělat také ocet, o čemž jste se jistě mnohokrát přesvědčili při čištění rychlovarné konvice. Stejně jako u ní platí, že pokud jsou na dveřích pouze slabší nánosy zaschlé vody, aplikujte na sklo ocet zředěný vodou. Pokud je vodní kámen větší, sáhněte po octu v původní koncentrované formě.

Skvělou službu udělá také citron s octem dohromady, budete však potřebovat rozprašovač. Do něj nalijte vodu a ocet v poměru jedna ku jedné a přidejte dvě až tři polévkové lžíce citronové šťávy. Tato směs nejen nádherně odmastí, vydezinfikuje a vyčistí zaschlé usazeniny, ale navíc příjemně a svěže voní. A pokud na závěr sprchový kout vyleštíte papírovými utěrkami, věřte, že výsledek bude stát za to.

A pokud se chystáte na generální úklid před svátky, zkuste se inspirovat, jaké další triky vám mohou pomoci. Zajímavé tipy najdete v našem článku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Skutečně káva, zelený čaj a chilli zrychlují metabolismus, nebo je to jen mýtus?

Dům a zahrada

Jak se nenapálit a koupit dobrou domácí pálenku. Naučte se poznat opravdu kvalitní destilát

Zavřít reklamu