Jak odstranit skvrny na oblečení? Zkuste tyto fígle a máte vyhráno

 Tipy a inspirace 
21. října 2018 10:15 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Naučte se odstraňovat některé sveřepé skvrny Shutterstock
Při domácím provozu se můžeme setkat se spoustou nehod, při nichž dojde k potřísnění oblečení či ubrusu různými typy pokrmů. Některé skvrny nás doslova děsí. Naštěstí se většina dá vyřešit. Jen je třeba vědět, jak.

Všichni jsme se setkali se situací, kdy jsme potřísnili ubrus nebo své oblečení šťávou z červené řepy, vínem, čokoládou, voskem nebo dokonce propisovací tužkou. Často tuto nehodu považujeme za nevratnou, ale nemusíte se bát. Naučíme vás většinu katastrof zvládat.

Červená řepa

Červená řepa barví opravdu zdatně. Pokud to situace dovoluje, můžete se skvrny zbavit, dokud je čerstvá jen za použití hodně teplé či přímo horké vody. Pokud skvrna zaschla, bude potřeba silnějšího kalibru. Velkým přeborníkem na čištění různých biologických skvrn je žlučové mýdlo. Součástí tohoto mýdla je pravá hovězí žluč. A ta, jak je známo, má schopnost rozpouštět mnoho biologických látek. Napomáhá tak lepšímu trávení, ale tato její vlastnost se dá využít i pro čištění skvrn od jídla. Červená řepa tak není zdaleka jedinou potravinou, na kterou žlučové mýdlo zabírá. Stejně dobře poslouží třeba na skvrny od vajec a mnohé jiné.

Postup práce se žlučovým mýdlem je jednoduchý. Skvrnu potřete mýdlem a houbičkou dodejte horkou vodu. Skvrna začne mizet. Jakmile je pryč, celý kus klasicky vyperte.

Na červenou řepu můžete vyzkoušet i saponát, ocet, prací prášek v koncentrované podobě a čpavek. Záleží na tom, co máte právě po ruce.

Červené víno

Na čerstvé skvrny se doporučuje nasypat sůl. Dává se i větší množství, aby do sebe nasála co nejvíc tekutiny. Nechte působit asi 15 minut a pak vyperte. Jestliže se předmět nedá vyprat – typicky se jedná o koberce – vyčistěte místo po odstranění soli ručně pomocí běžného čisticího přípravku.

Jinou možností je použití citronové šťávy. Tu nakapete na skvrnu a necháte působit. Potom opět vše vyperete nebo vyčistíte.

Horší situace nastává u zaschlých skvrn. Návštěva odejde a vy narazíte na zaschlou skvrnu od červeného vína na novém koberci třeba až druhý den. Pak můžete zkusit buď horké mléko nebo octový nálev. Na ten použijte asi dvě lžíce octa na tři litry vody. Nechte působit asi půl hodiny a pak klasicky vyčistěte.

Čokoláda

Na čokoládu můžete vyrukovat se žlučovým mýdlem podobně jako u řepy. Můžete uspět také s horkým mlékem jako v případě zaschlých skvrn od červeného vína. Někdy pomůže místo přetřít slanou vodou. Dobrým pomocníkem na čokoládu může být i přípravek na mytí nádobí, který dobře rozpouští různé biologické zbytky. Jestliže po skvrně zůstaly mapy, můžete vše nechat vybělit na sluníčku.

Vosk

Jestliže jste se pokapali voskem, bude následovat trochu složitější procedura, která má ale obvykle skvělé výsledky. Silnější vrstvu opatrně sloupněte tak, abyste nepoškodili látku. Vše podložte savým materiálem a savý materiál dejte i shora. Pak přitlačte na místo horkou žehličku a nechte vosk vsát do savého materiálu. Je důležité postupovat opatrně, snadno byste mohli vosk připálit. Zbylou barevnou skvrnu můžete klasicky přeprat.

Propisovací tužka

Někdy si myslíme, že skvrna od propisovačky vyčistit nejde. Opak je pravdou. Můžete na místo nastříkat lak na vlasy, nechat zaschnout a vše odstranit i s barvou z propisovačky mýdlovou vodou na hadříku. Opět se hodí využít žlučové mýdlo. Na obzvlášť odolné propisky se dá použít teplý líh. I ten ale může odbarvit celou látku. Zcela jistě ji odbarví různé odlakovače a jiná rozpouštědla. Všechny postupy počítají s přepráním. Pokud vás zajímá, jak prát v pračce ekologicky, můžete si přečíst článek zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Legenda dětských pořadů Michal Nesvadba oznámil konec

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Tech

O sestrojení jaderné bomby usilovalo již hitlerovské Německo. Tragické zkušenosti s využitím atomové...

Zavřít reklamu