Šetřete, i když svítíte. Poradíme vám pár tipů

 Tipy a inspirace 
05. října 2018 07:55 / Veronika Prášilová
  0
📷
5 fotografií v galerii
LED svítidla nádherně prosvítí vaši domácnost Shutterstock
Taky se vám jednou za rok protáčí panenky při pohledu na účet za energie? Jsou věci, na kterých se s elektřinou příliš šetřit nedá. Ale třeba účet za svícení vám pomůžeme docela slušně snížit.

A navíc: spoustu těchto kroků zvládnete rozhodně sami, a tudíž nebudete muset volat ani elektrikáře či jiného řemeslníka. Ovšem pokud si na následující rady netroufáte, rozhodně se nestyďte říci si někomu o pomoc. Výsledek bude určitě stát za to.

Počáteční investice stojí za to

Abyste začali šetřit za osvětlení domácnosti, nejprve vás to bude něco stát, ale určitě to nebude žádná katastrofa. V prvé řadě je nutné počítat s výměnou starých žárovek za úsporné LEDky a s pořízením senzorů pohybu, jejichž ceny začínají přibližně na 150 korunách. Počáteční investice se ale poměrně rychle vrátí.

Zmapujte si místnosti

Nejprve si projděte všechny místnosti a poznamenejte si, kde máte jaký typ osvětlení a kolik jich bude potřeba vyměnit. Dobrou zprávou je, že s přechodem například na LED osvětlení nemusíte měnit celé svítidlo. Pouze v kuchyni pod linkou je výměna zářivek za LED pásky či podobný typ úsporného osvětlení žádoucí.

Nelpěte na starých žárovkách

Zarputilým zastáncům klasických žárovek jen připomeneme, že LED zdroje jsou, co se týká kvality osvětlení a vhodného světelného spektra, lepší než obyčejné žárovky, jejichž prodej je mimo jiné v Česku již zakázán (doprodávají se pod názvy „tepelný zdroj“, „světelná dekorace“ atp.). Jejich životnost je také nesrovnatelně delší a spotřeba energie mnohonásobně nižší.  Navíc jsou LED žárovky nabízeny v mnohách světelných odstínech, takže už při jejich pořizování nezapomeňte myslet na to, jakou barvu světla do které místnosti nainstalujete. A v kombinaci s pohybovými čidly dokáží při úspoře energie doslova zázraky.

Hlídají každý pohyb

Pohybové senzory mají tu výhodu, že si můžete nastavit intenzitu světla, na které mají sepnutím reagovat. Nemusíte se tak bát, že vám budou rozsvěcovat během dne. Jakmile se ale zešeří, začínají plnit svoji funkci. Při pohybu v místnosti zapnou světlo, po určité nastavené době, obvykle po 20 vteřinách bez zaznamenaného pohybu, jej pak automaticky vypnou. Jelikož jsou moderní senzory pohybu neuvěřitelně citlivé, dokáží rozpoznat skutečně sebemenší pohyb, proto nemusíte mít strach, že by vám senzor zhasínal například během práce na počítači.

Zásahy jsou minimální

Montáž senzorů není náročná, jen je potřeba počítat se zásahem do stropu či stěny. Senzor musí být propojený se svítidlem, takže nejvhodnější je jeho montáž v těsné blízkosti světelného zdroje. Nastavení pohybových senzorů je velmi snadné, ale většinou jsou již vhodně seřízeny z výroby.

A pokud by vám z nějakého důvodu vadilo rozsvěcování, například když si budou děti v pokojíčku chtít promítat pohádku nebo hrát na duchy, můžete stále jednoduše sáhnout po vypínači a senzor deaktivovat. Jen je už při jejich pořizování nutné na tuto variantu myslet a zakoupit si pohybový senzor s takzvaným přepínačem.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Legenda dětských pořadů Michal Nesvadba oznámil konec

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu