Vytvořte si jedinečnou zimní zahradu. Tipy, které vám přijdou vhod
V zimě či přechodných obdobích slouží jako téměř plnohodnotná náhrada zahrady. I v největších mrazech se v ní budeme cítit dobře, protože kolem nás budou zelené rostliny, teplo a pohodová atmosféra.
Vrací se na výsluní
Zimní zahrady nebyly vždy v oblibě tak, jako dnes. Ale v posledních letech se k nim zase rádi vracíme. Zajistí nám nejen příjemné prostředí, ale také nám pomohou šetřit. Totiž díky zimní zahradě můžeme pasivně využívat sluneční energii, což se pak následně pochopitelně odrazí na konečném vyúčtování za spotřebované energie.
Například za jasného podzimního či zimního dne „topí“ zahrada tak silně, že po otevření spojovacích dveří můžeme přitápět i v obytných prostorách domu. Podobný efekt – i když ne tak výrazný - má zahrada i při zatažené obloze.
Levné vytápění
Ovšem aby zahrada sloužila jako levné vytápění obydlí, má její umístění svá pevná pravidla. Stejně jako u skleníku, funguje zimní zahrada na přímé absorpci slunečního záření. Je tedy důležité, aby byla orientována na jih nebo jihozápad.
Užitečná jsou také mírně zešikmená okna a skleněné stěny. To z toho důvodu, že v našich zeměpisných podmínkách nesvítí slunce nikdy kolmo nad hlavou. Budou-li tedy stěny zešikmené, bude se následně odrážet i více slunečního záření a zimní zahrada tak bude mít více praktický efekt.
Zvyšte teplotu
Pokud byste chtěli ještě zvýšit tepelný efekt zimní zahrady, umístěte do ní více odrazových ploch pro sluneční paprsky. Jako nejlepší se jeví v tomto směru vodní plochy, jako jsou například jezírka. Položit můžete i světlou podlahovou krytinu, od které se bude slunce odrážet více než od tmavé.
Nezapomeňte na izolaci
Zvláště přes noc, když teplota klesá v zimě hluboko pod nulu, je nutné pamatovat na důkladné zateplení zimní zahrady. V opačném případě by mohla promrznout, a to by se pak následně projevilo i na celém obytném objektu. Okna sice budou dvojitá nebo trojitá, ale to je stále málo. Vhodné jsou tedy například okenice. Přes den mohou lépe odrážet sluneční paprsky a v noci, když je zaklopíme, zvýší tepelnou izolaci zimní zahrady.
Volba rostlin
Dá se říci, že je čistě na našem uvážení, jaké rostliny do zimní zahrady umístíme. Musíme však počítat s tím, že teplota zde není pořád stejná a kolísá, což některým druhům může vadit. Třeba tropické rostliny by zde zcela jistě nepřežily. Volme tedy takové druhy, kterým nevadí horko a přímé slunce, ale ani teploty okolo pěti stupňů. Až takto nízko zde může přes noc teplota klesnout. Jako nejvhodnější se proto jeví oleandry, palmy nebo mučenky. Nejen, že hezky vypadají, ale pomohou i vyčistit vzduch v bytě.