Koupili jste starší dům či byt? Toto je první, co musíte vyměnit!

 Tipy a inspirace 
11. září 2018 10:30 / Petr Vlach
  17
📷
4 fotografie v galerii
Přípojné hadičky mohou způsobit obrovské škody Shutterstock
Možná vás překvapí, že první, co byste měli vyřešit po zakoupení staršího bytu či domu je věc za pár desetikorun. Uvidíte, že to ale není vůbec zbytečné.

Když kupujete starší byt či dům, máte jistě různé představy o tom, co s ním budete chtít podniknout. Plánujete možná rozsáhlé rekonstrukce, možná se těšíte z toho, že je všechno hotovo a stačí se nastěhovat. Na jedno byste ale neměli zapomenout. Vyměnit hadičky vedoucí k umyvadlu, dřezu a toaletě. Pak by totiž byly různé opravy, které byste zvládli třeba podle článku zde, úplně zbytečné.

Důvod

Důvod výměny je prostý. Hadička na svém místě je už poměrně dlouho. Možná je dokonce ještě staršího typu, který byl hodně náchylný k praskání. Někdy jsou hadičky jen plastové bez opředení. Tak či tak, jde o prvek, který může snadno prasknout a důsledky havárie jsou katastrofální. Voda je tam pod plným tlakem, takže prasklá hadička znamená obrovské škody na vašem novém majetku, ale také obrovská náklady za vodu. I kdyby velkou část všeho zaplatila pojišťovna, přece je lepší, když se takovému neštěstí vyhnete.

Při nákupu

Při nákupu nové hadičky je potřeba jen vědět, jaké zakončení má být na jejích jednotlivých koncích. Liší se totiž velikost převlečné matice i to, zda je hadička opatřena převlečnými maticemi na obou koncích, nebo zda je prodlužovací. Důkladně si prohlédněte stávající hadičky a vyrazte na nákup. Hadičky se často prodávají bez obalu. Překontrolujte proto, zda je na obou stranách potřebné těsnění.

Výměna

Prvním krokem je zastavení přívodu vody. K demontáži i montáži použijte klíč příslušného rozměru. Pokud nemáte, můžete použít i univerzální kleště. V tom případě postupujte opatrně, abyste příliš nepoškodili vnější stranu převlečné matice. Jde ale spíš o věc pohledovou, na funkčnost nějaký ten šrám nemá vliv. Montáž je poměrně jednoduchá a zvládnete ji sami. Když potom opět pustíte vodu, překontrolujte, zde někde něco nekape. Pokud je třeba, dotáhněte spoj.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu