Jak doma skladovat víno? Pořiďte si vlastní vinotéku nebo sklípek

 Tipy a inspirace 
22. října 2018 18:09 / Marie Popelková
  0
📷
7 fotografií v galerii
Pokud vám prostor dovolí, udělejte si doma vinný sklípek Shutterstock
Pokud jste milovníci vína a rádi si sklenku tohoto lahodného nápoje vychutnáte, možná jste už párkrát přemýšleli o tom, jak víno nejlépe v domácích podmínkách skladovat. Nabízejí se hned tři možnosti.

Pokud si dáte skleničku dobrého vína jednou za týden, lednička vám nabídne dostatečný prostor pro jednu až dvě láhve. Jestli jste větší milovník vína, mohly by vás zaujmout speciální chladicí boxy na láhve s vínem. A pokud vám ani tohle nestačí, proč si nepořídit doma vinný sklípek? Dnes už to není žádný problém.

Domácí vinotéka

Pokud nemáte možnost zbudovat vinný sklípek a přeci jenom byste chtěli skladovat větší množství lahví, budou pro vás prosklené domácí vinotéky nejlepším řešením. Pokud se domníváte, že vinotéka je pouze lednice s prosklenými dveřmi, jste na velkém omylu. Domácí vinotéky totiž udržují konstantní teplotu a také chrání proti UV záření.

Kvalitní vinotéka je zároveň vybavena antivibračním systémem, a tak dodává vínům to největší pohodlí. U větších vinoték očekávejte také dvě teplotní zóny, díky kterým můžete v jedné lednici na víno chladit více druhů vín. Ceny se liší samozřejmě podle velikosti a vybavení, nejlevnější pořídíte za přibližně 5 000 korun, k dostání jsou ale také vinotéky za 30 nebo 40 000 korun. Pokud se vám za vinotéku nechce utrácet, můžete si i sami doma vyrobit alespoň stojan na víno. Pár nápadů, jak na to, najdete v našem článku zde.

Vlastní sklípek

Pro ty největší milovníky vína není nad posezení s přáteli v atmosférou nabitém prostředí téměř podzemní stavby, kde to zlehka voní vínem, sýrem a dobrou uzeninou. Pokud zrovna nežijete na Moravě a nemáte čas tam vyrážet tak často jak byste chtěli, můžete si na zahradě, přímo v domě či dokonce v bytě takový „sklep“ vytvořit. Dnes existují firmy, které dokáží vykouzlit pověstné stavby na klíč, a to už za pár týdnů. Máte na výběr ze dvou možností. Buď si v domě či bytě vyčleníte místnost, kterou byste chtěli vínu věnovat, anebo stavbě opravdového sklípku uvolníte trochu místa na svém pozemku. Samozřejmě musíte počítat s větší finanční náročností.

Je také dobré předem vědět, jaký typ sklípku budete chtít. Existují dva druhy: pasivní a aktivní. Pasivním se rozumí, že udrží vhodnou teplotu a vlhkost a je správně odvětrán, a to bez větší pomoci nějaké klimatizace a techniky. U tzv. aktivních vinných sklepů se o vhodné klimatické podmínky stará promyšlená chladící technika.

Jak vína skladovat?

Pokud se rozhodnete víno skladovat, dodržte následující pravidla:

Stálá teplota a vlhkost

Ideální teplota pro skladování bílého a růžového vína je mezi devíti a jedenácti stupni Celsia. Pokud nemáte sklep, doporučují odborníci víno uchovávat v ledničce, ve které se dá nastavit optimální teplota. Uložením vína do spíže riskujete kolísání teploty, které vínu značně uškodí. Dochází pak k vysrážení vinného kamene nebo se ve víně mohou začít tvořit nežádoucí mikroorganismy.

Kromě teploty je důležitá také vlhkost, která je pro skladování vína ideální mezi 65 až 80 %. Nižší vlhkost zapříčiňuje odpařování vína, vyšší zase vznik plísní. Opět zde platí, že vlhkost nesmí kolísat a musí být stálá.

Vzduch je nepřítel vína

Některá vína jsou vhodná k okamžité konzumaci a nedoporučuje se je uchovávat ani po dobu několika málo týdnů. Jsou to zejména vína, která jsou nalita v nepříliš dobře utěsněné lahvi. Před koupí proto vždy zkontrolujte, jestli je korek správně zasazen a je tedy dostatečně zabráněno přístupu vzduchu. Právě vzduch je dalším nepřítelem vína a připravuje jej o čerstvost.

Pokud víno nedopijete, ale chcete si ho schovat ještě na později, přelijte obsah do láhve odpovídající velikosti tak, aby v ní po přelití nezůstal přebytečný vzduch. A mějte na paměti, že víno stárne nejen vlivem působení vzduchu, ale také uchováváním při teplotě vyšší než 15 stupňů Celsia.

Pozor na pachy

Dobře si rovněž rozmyslete, co všechno společně s vínem uskladníte. Víno, respektive korek, má totiž tendenci nasávat okolní pachy, které tak proniknou přímo i do aroma vína. V žádném případě proto neuchovávejte víno s nebezpečnými chemikáliemi, například v kuchyňské lince společně s dezinfekčními přípravky. Bílá vína můžete skladovat například společně s ovocem nebo jinými potraviny, které nevydávají silný či nevhodný zápach.

Láhve skladujte vodorovně

Pokud chcete mít jistotu, že se k vínu nedostane vzduch, skladujte láhve vodorovně. Korek tak bude neustále v kontaktu s vínem a nevyschne. Suchým korkem může vzduch do láhve snadno proniknout a víno se pak může zkazit.

S láhvemi příliš nehýbejte

Se správným skladováním souvisí také omezení pohybu s vínem. Manipulujte s ním opravdu jen v nutných případech. Víno neukládejte ani do míst, kde hrozí drobné otřesy, například do blízkosti některého elektrického spotřebiče. V případě častého přemisťování nebo drobných otřesů ztrácí víno svůj charakteristický buket.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Dům a zahrada

Provoňte toaletu snadno a rychle pomocí dvou věcí. Nečekaně dobře poslouží aviváž a zubní pasta

Zavřít reklamu