Začíná mrznout. Jak s v zimě na chatě či chalupě vyhnout nepříjemnostem

 Tipy a inspirace 
24. listopadu 2018 10:42 / Petr Vlach
  0   0
📷
5 fotografií v galerii
Díky elektřině můžete zvládnout i náročné počasí Shutterstock
Přicházející mrazivé počasí dělá mnohé vrásky chatařům a chalupářům. Obydlí mají zazimovaná, ale přece jen je vždy otázka, jak to bude s přívodem vody a jaká teplota vás přivítá při příjezdu. Vaše starosti může zvládnout elektronika. Máme skvělé tipy.

Díky venkovním teplotám, které začaly klesat pod nulu, se i teplota v nevytápěných obydlích povážlivě snižuje. V těchto dnech je v dobře izolovaných domech v náročnějších lokalitách kolem 7 stupňů Celsia. Jak budou mrazy trvat, budou teploty dál klesat. Hrozí zamrznutí přívodu vody a také se může vytvořit situace, kdy bude příliš náročné vytopit prostory při krátkodobé návštěvě. Máme ale několik dobrých doporučení.

Zamrznutí vody

Záleží na typu objektu. Některé budovy mají slušnou tepelnou kapacitu a teplota se v nich nedostává tak snadno pod nulu. Jsou ale jiné, kde jde o běžné riziko. V takových případech je ale třeba vodu nejen uzavřít, ale také vypustit okruh tak, aby zbylá voda nepotrhala potrubí.

Dalším místem, kde hrozí zamrznutí vody, je venkovní jímka s vodoměrem. Existuje totiž požadavek, aby byla přístupná k odečtu, a právě to je slabé místo mnoha domů.

Řešení

V obou případech stojí za to zapojit do akce elektroniku. Stačí jednoduchý termostat nebo třeba i složitější zapojení s přístupem na internet, ale v obou případech tou nejdůležitější funkcí bude sepnutí topení v prostorách, kde hrozí zamrznutí. V jímce postačí nějaká topná žárovka. V chatě pak výkonnější topidlo.

Variantou, která bude vyžadovat vyšší vstupní investice, ale ušetří vaše náklady za elektřinu, bude pořízení solárního panelu, který bude průběžně přidávat teplo, kde bude zapotřebí. Jinak může být vše napájeno ze sítě.

Promrznutí objektu

Stejné opatření jako v předchozím případě je vhodné udělat v celém objektu. Budoucnost stejně patří solárním panelům, takže nebude vůbec od věci, pokud budou přebytečnou elektrickou energii v době vaší nepřítomnosti proměňovat v teplo. I když vaši chatu nevytopí na dvacet stupňů Celsia, stačí i jediný stupeň nad nulou, aby se nestala katastrofa. A i když nemáte panely na solární energii, stejně stojí za to nechat termostat při dvou stupních nad nulou sepnout topení, protože škody, které by napáchal mráz, by mohly být mnohonásobně vyšší. Další zajímavé informace o využití automatizace při vytápění najdete třeba v článku zde.

Alternativa

Jestli se vám nechce zapínat elektrické topení, máte ještě možnost sledovat teplotu ve vašem objektu prostřednictvím internetu a v případě, že se blíží kritická nula, požádat o pomoc ochotného souseda, který v blízkosti objektu žije a má klíče, aby zatopil v kamnech na dřevo. I pár hodin topení může mít zásadní význam. Podobně může ochotný soused zatopit před vaším příjezdem. Tam obyčejně pár hodin nestačí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Těchto dvanáct jídel pleť skutečně nesnáší. Raději se jim vyhýbejte

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu