Připravte se na zimu. Jak správně odvzdušnit radiátory?

Bez pořádné údržby nebude topení správně fungovat
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Technika 
28. října 2018 10:41 / Depositphotos
  3   0
Ať už žijete v domě či paneláku, na zimu se musíte připravit stejně. Aby topení vydávalo dostatek tepla, je nutné pořádně jej vyčistit a přichystat na náročnou sezonu. Víte, jak jej správně odvzdušnit?

Venku se už pořádně ochladilo, v našich domovech se už naplno topí. Pokud je vám však zima, a máte pocit, že radiátory nestíhají místnosti pořádně vytopit, pak bude nejspíš někde chyba. A ta je většinou v zavzdušnění.

Nežádoucí vzduch

V případě, že jsou radiátory zavzdušněné, nejsou schopny topit na plný výkon. I když jede topení na maximum, radiátory zůstávají stále vlažné. Často je možné zaslechnout v nich i mírné probublávání vody. Pokud se takové zvuky u vás doma ozývají, pak je problém jasný. A jeho řešení velmi snadné, které zvládne opravdu každý.

Pusťte se do toho

K odvzdušnění radiátoru si připravte vhodnou nádobu, případně i šroubovák. V některých případech je nutný. A jak na to? Podíváte-li se na radiátor, najdete na straně malý ventil. Někdy je třeba povolit jej právě šroubovákem, většinou se s ním však dá snadno otočit i bez něj.

Než se pustíte do práce, položte pod ventil nádobu, do které může odkapávat voda. Po otočení ventilem uslyšíte i syčení – jde o vzduch, který tam nemá co dělat. Buďte však opatrní. V případě, že topíte na plný výkon, bude nejspíš horký a mohl by vás poranit. Rozhodně lepší volbou proto bude odvzdušňovat studené topení.

Můžete-li si dovolit nechat jej zcela zchladnout, pak to určitě udělejte. Po úniku vzduchu začne čím dál tím více kapat či téct voda. To je chvíle, kdy můžete ventil opět uzavřít. Máte odvzdušněno!

Dům versus panelák

Jestliže odvzdušňujete v rodinném domku, pak si naplánujte práci tak, abyste během jednoho dne zvládli odvzdušnit všechny radiátory v domě. Jinak by vaše práce neměla příliš velký efekt. Pokud však žijete v paneláku, je nutné se na této činnosti dohodnout se všemi sousedy a opět ideálně provést odvzdušnění v jeden den.

Ať už v domě či paneláku – nejprve se vždy začíná s odvzdušněním ve spodních patrech a postupuje se nahoru. Opačný způsob by byl kontraproduktivní. Pokud budou problémy s topením přetrvávat, rozhodně zkontaktujte odbornou topenářskou firmu, která vám zaručeně pomůže.

Nejen údržba topení je důležitá. Nezapomeňte rovněž nechat zkontrolovat i komín. Víme, jak vybrat opravdu dobrého kominíka.

Martina Langová | inStory.cz
Témata: topení, byt, dům, vzduch, údržba
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V sedmdesátých letech vědci předpověděli, že naše civilizace zkolabuje v tomto století. Podle nové studie...

Tech

Rusko vystřelilo svoji hypersonickou raketu Zirkon. Dosáhne neuvěřitelné rychlosti

Dům a zahrada

Sezona komárů začala. Jak se proti nim bránit a jaké možnosti využít

Zavřít reklamu