Jak vybrat správné střešní okno

 Rekonstrukce 
01. září 2017 08:32 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Ideální variantou se zdá vikýř, ale i ten má své nevýhody. Shutterstock
Střešní prostory už dávno nemusejí být temným, nevlídným místem. Prosvětlit podkroví můžete přes štítová okna, vikýři i střešními okny. Přirozené světlo můžete do místnosti dopravit i pomocí světlovodů. Vždy je třeba zvážit, co by pro daný prostor bylo nejvhodnější.

Střešní okna a vikýře jsou již obvyklou součástí rodinných domů. Pokud stavíte nový dům, je vhodné včas zvážit, jakým způsobem prosvětlíte podkroví. Střešní okno poskytuje lepší prosvětlení než vikýř, ale má i mnoho nevýhod.

Typy pro půdní prosvětlení

Vikýř

Vikýřové okno vystupuje z roviny střechy. Je výrazným architektonickým prvkem, který může mít různou podobu. Štítová stěna vikýře může přímo navazovat na obvodové konstrukce a protínat střešní rovinu na úrovni římsy nebo může být posunuta dovnitř půdorysu, což v některých případech dokonce umožňuje vytvořit malou terasu. Výhodou je, že zvětšuje půdorysnou plochu a  využitelnost podkrovního prostoru. Navíc hezky vypadá, snadno se udržuje, může se otevírat i v dešti a je velmi praktický. Vikýř je ale složitá stavební konstrukce a jeho realizace bývá riziková, protože při nesprávném provedení může do domu zatékat. 

Střešní okno

Střešní okno má výborné tepelné vlastnosti. Do podkroví přivádí více světla než vikýř. Je levnější a nese menší riziko poruch způsobených neodbornou nebo lajdáckou prací. Střešní okno je spolehlivé, protože se vyrábí v sériové výrobě jako prefabrikát. Osazení je jednodušší, stačí rozebrat tašky, vyřezat laťování a okno se může osadit. Riziko zatékání je minimální, protože ve skladbě střechy je parozábrana, tepelná izolace, krytina a zespodu sádrokarton. Nevýhodou je náročnější údržba. Během přeháněk musí být zavřené. Když na něj nasněží, je neprůhledné. Dražší modely je možné umístit i vysoko v konstrukci střechy a ovládat na dálku. Okna se samočisticí úpravou vnějšího skla pak eliminují problém s umýváním.

Kyvná i výklopná

Kyvná střešní okna se hodí do míst, pod která dáváte nábytek. Tento typ se dá pohodlně otvírat pomocí horního madla, takže se složitě nemusíte natahovat přes nábytek. Výklopně-kyvná střešní okna můžete otevřít pomocí kliky ve spodní části. Důležité je, aby manipulace s okny byla pohodlná a jednoduchá a přitom jste měli příjemný výhled.

Doporučení

Pro střešní okna ani pro vikýře neexistují výrazná omezení. Střešní okno se dá použít téměř vždy a všude. Dá se osadit do jakékoli konstrukce od 15 do 90 stupňů, včetně obloukové a ploché střechy. Vikýře se mohou také použít na všechny typy a sklony střech. 

Na co dát pozor

Nejčastějším nedostatkem je umístění oken a vikýřů mimo zorné pole sedícího, někdy dokonce i stojícího člověka. Takto se v podkroví vytváří nepříjemný pocit sklepní místnosti. Ze střešního okna byste přitom měli mít velký výhled. To znamená, že kyvná střešní okna by měla mít spodní hranu asi 90 cm od podlahy. Optimální výška osazení spodní hrany výklopně-kyvných střešních oken je zhruba 120 centimetrů od země. Návrh umístění oken je tak velice důležitý a má zásadní vliv na působení vnitřního prostoru na uživatele. Architekt by měl navrhnout také úpravy v krovové konstrukci. Používají se jak ocelové, tak dřevěné profily.

Svépomoc

Střešní okna si můžete koupit a namontovat sami. Nejdříve je nutné instalovat rám okna, upevnit a vyrovnat. Vždy je nutné použít montážní lať, která zajistí správné uchycení okna a celý rám okna zpevní. Pro dobrou těsnost okna použijte montážní příložníky. Následně je třeba napojit hydroizolaci na odvodňovací žlábek nad oknem. Přesný technologický postup uvádí v manuálu k výrobku výrobce.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky