Demolice stavby

 Rekonstrukce 
17. července 2017 20:28 / Marie Popelková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Demolice objektu musí být následována celkovou revitalizací prostoru. Shutterstock
Vlastníte pozemek, na kterém stojí stavba, o kterou již nemáte zájem? Demolice domu, stodoly či jiného objektu je poměrně výrazným zákrokem, ke kterému budete v naprosté většině případů potřebovat minimálně ohlášení, často však i povolení úřadů.

Není nic neobvyklého na tom, že zdědíte nebo si za levno pořídíte pozemek i se starým, nevyhovujícím domem nebo třeba stodolou. Pozemek se stavbou má totiž mnohem nižší hodnotu a kolikrát ho seženete levněji, než nový, zasíťovaný prostor připravený k výstavbě. Aby to však byla výhodná koupě, musíte si nejdřív spočítat náklady na demolici.

Co lze zbourat bez povolení

Existují objekty, které může majitel zbourat i bez povolení a svépomocí. Malá bouda na nářadí, voliéra, nevelký skleník, nízký plot, nadzemní bazén či nádrž na vodu můžete zrušit bez jakékoliv návštěvy úřadů. Tímto způsobem lze zlikvidovat objekty, které mohly být rovněž postaveny bez povolení či ohlášení. Pokud jste tak stavbu venkovní dílny ohlásily, stejně tak byste měli ohlásit i její likvidaci.

Pozor na demolice objektů z azbestu

Velký problém nastává v případě, chcete-li zbourat stavbu, ve které se nachází stavební prvky z azbestu. Bohužel, to se týká i objektů, které byly postaveny bez potřeby stavebního povolení či ohlášení, a to včetně drobných staveb. Máte-li na dvoře boudu na nářadí s plechovou střechou, demolici ohlašovat nemusíte. Pokud však střecha té samé boudy je z vlnitého eternitu, vyráběného z azbestu, postup je zcela jiný. K demolici takového objektu budete potřebovat jednak patřičná povolení, stavbu s prvky azbestu nemůžete jen tak zbořit sami. Budete si muset přizvat specializovanou firmu, která má veškerá oprávnění a certifikáty pro práci s nebezpečným odpadem. 

Demolice objektů s azbestovými prvky vyžaduje rovněž doložení dokumentace bouracích prací a také vyjádření hygienika. Pokud budete chtít demolici provést přeci jen svépomocí, bude muset být provedena za dozorem odborného stavbyvedoucího. Po demolici bude rovněž třeba doložit, že byl odpad zpracován správným způsobem. Při likvidaci objektů tohoto typu je vždy nejjednodušší cestou využití služeb odborné firmy, která zajistí vše od získání potřebným povolení až po samotnou demolici a likvidaci odpadu.

Pokud jde o náklady na odstranění, bohužel je nelze paušalizovat. Je jasné, že náklady při strojním odstranění budou nižší než při nutnosti objekt odstranit ručně. V současné době naše firma bude tímto způsobem objekt odstraňovat a cena je cca o 50 % vyšší než u strojní demolice.

Pozor, budete muset úřadu také doložit likvidaci odpadu na skládku, což vám prováděcí firma musí doložit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tom Cruise vyinkasoval za nový Top Gun neuvěřitelný balík. V Hollywoodu nejspíš není nikdo, kdo by za...

Styl

Demisexualita. Proč je považována za orientaci a co to vlastně znamená?

Tech

Česko si chce objednat 24 nejmodernějších stíhaček současnosti. Rozhodnutí je za dveřmi

Zavřít reklamu