Jak vyspárovat obklady nebo dlažbu
Když už se vám podaří vybrat dlažbu přesně podle vašich představ, přichází další stres. Jak provést spárování dlaždiček tak, aby to vzhledu dlaždiček neuškodilo a aby spárování vydrželo dlouho kvalitní.
Jakou barvu vybrat
Doporučujeme vybírat k obkladům barvu bílou nebo odstín, který ladí s obklady podle vašich představ. Na dlažbu je naopak lepší šedý nebo tmavší tón. Spárovací hmota v dlažbě se častěji špiní a vymývá.
Spárovací hmoty
Spárovací hmoty jako materiály dodávané k vyplnění spár mezi jednotlivými dlaždicemi a obklady, jsou dodávány jako:
- cementové,
- epoxidové,
- akrylátové,
- silikonové,
- polyuretanové.
Šířka spáry
Šíře spáry se volí dle velikosti dlaždice, nebo obkladu. K zajištění rozměru šířky spáry se smí užívat obkladačské křížky ve taru písmene X, Y a T. Jednotlivá ramena křížků mají 1,5, 2, 2,5, 3, 4, , což charakterizuje budoucí šířku spáry.
Barva spáry se volí dle barvy obložené plochy, nebo odlišná ke zvýraznění estetického významu obkládané plochy.
Obecně je volba barvy u dlažeb řešena o tři odstíny tmavší, než je barva samotných dlaždic.
Postup při spárování obkladů a dlažeb
Pokud si se spárováním nevíte rady, rádi vám poskytneme několik rad. Jestliže jsou obklady i dlažba nalepené, počkejte minimálně 24 hodin, než začnete spárovat. To proto, že lepidlo musí být vytvrdlé. Spárujte pomocí gumové stěrky. Hmotu roztírejte šikmými tahy přes spáru po celé ploše. Vodorovnými či horizontálními tahy, byste spárovací hmotu vytlačovali stěrkou zase ven. Pokud jste při pokládce použili křížky, není třeba je vydělávat, spárovací hmota je překryje.
Kdy je třeba spárovací hmotu umýt?
Spárovací hmotu, která zůstane na povrchu obkladů a dlažeb, je třeba umýt vlhkou houbou. Doporučujeme nejlépe 10 minut po spárování, až je hmota tzv. zavadlá. Zároveň ale nesmí být ani tekutá, abyste ji nevymyli i ze spár. Pokud necháte spárovací tmel ztvrdnout na obkladech, už ho nedostanete dolů. I po důkladném čištění tam vždy zůstanou patrné nevzhledné mapy zaschlé spárovací hmoty.