Nové rozvody elekřiny

 Rekonstrukce 
04. března 2016 22:54 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Staré elektrické rozvody mohou způsobit zničení drahých elektrických spotřebičů.  Internet
V panelových bytech se nové rozvody dělají velmi obtížně. Je to hlavně kvůli vysoké odolnosti betonových panelů vůči jakýmkoliv pokusům o jejich částečné rozbití.

Nezbytná rekonstrukce se týká především přetížených jističů, starých hliníkových kabelů, podomácku „rozvětvených“ zásuvek a zastaralých vypínačů. Největším problémem jsou především kabely vedené přímo v dutinách panelů, mimo takzvané husí krky nebo trubková vedení. Prakticky nelze zjistit jejich skutečný stav a výměna představuje nemalý problém.

Nejprve je nutné celý rozvod velmi dobře naplánovat. Naplánovat kabelům co nejkratší cestu bez nějakých zbytečných rohů a zatáček do pravého úhlu. Také zjistěte, kudy vedou původní rozvody a snažte se jim pokud možno vyhýbat. Není nic horšího než proseknutý kabel ve zdi.

Pokud nechcete příliš do panelů sekat, je pro vás dobrým řešením vedení pomocí lišt.

Tyto lišty už dávno nejsou jenom nevzhledné platové trubičky uniformní bílé. Nyní se dají sehnat v nepřeberném množství modelů, a ani dřevo není výjimkou. Tyto lišty osobně preferuji já, tedy alespoň na místech, kde je to možné. Samozřejmě pokud vedete kabel svisle vzhůru čistou stěnou, je blbost ukrývat ho pod lištu. V takovém případě musíme přistoupit k sekání zdi.

Obecně při sekání je nejlepší vést kabely co nejvíce při zemi.

Nejprve si celý rozvod naměříte na zdi. Vyvrtáte díry mezi sousedními pokoji a můžete se pustit do sekání. Sekáte slabším s velmi ostrým majzlíkem (sekáčkem) a kladivem či kovovou palicí. Drážky na kabely děláte co nejužší (změříte průměr kabelu a díru uděláte pokud možno stejně širokou jako kabel). Hloubka díry musí být alespoň o půl centimetru hlubší, než je průměr kabelu (kvůli sádře). Nedoporučujeme dělat drážky hlubší, sekat panely je opravdu velmi obtížné.

Máte-li všechny drážky vysekané a vyčištěné od prachu a zdiva, můžete přistoupit k zasádrování kabelů.

Nejprve zasádrujete (zeď okolo drážky před nanesením sádry trochu navlhčíte) nahrubo spotřebič (zásuvku, rozvodnou krabičku, vypínač) a potom nahrubo kabely. Nahrubo znamená, že si je chytnete sádrou na pár místech a necháte dokonale ztvrdnout.

Potom můžete přistoupit k začišťování. Srovnáte drážky s kabely a díry na spotřebiče s povrchem okolní zdi. Pracujete na etapy, po částech, aby vám sádra příliš rychle netvrdla a nehrudkovatěla.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu