Pokládku lina, koberce nebo plovoucí podlahy zvládnete i sami

 Rekonstrukce 
19. srpna 2017 21:24 / Bronislava Silná
  4
📷
4 fotografie v galerii
Když je dobrý podklad, zvládnete položit koberec i sami. Shutterstock
Pokud se chcete pustit do pokládky lina nebo koberce, při troše zručnosti to zvládnete sami. Máme několik rad, abyste opravdu uspěli.

Příprava podkladu

Základem úspěchu je dobře připravený podklad. Obecně platí, že by mělo jít o zcela rovný, vystěrkovaný beton, na který se položí v případě plovoucí podlahy izolační miralon, který zabrání tvrdým nášlapům a hluku. V některých případech je ale možné postupovat i jednodušším způsobem. Původní prkenná podlaha už je třeba z dřívějška překrytá linem. Jestliže chceme dát opět lino, bude možná výhodnější původní ponechat. Vytvoří totiž vyrovnání a ušetří nám spoustu práce i starostí s přípravou podkladu. Lino můžeme nechat i pod kobercem. V mnoha případech je jednodušší nechat pod plovoucí podlahou staré parkety a položit jen miralon kvůli nášlapům.

Prořezávání

Při práci s linem i kobercem oceníte kvalitní podlahářský nůž. Nestojí mnoho, ale významně usnadní práci. Budou se vám také hodit rovné latě, abyste udrželi rovný řez tam, kde bude třeba. Koberec i lino se snažte umístit do prostoru tak, aby v místě, které bude nejvíc vidět, nebylo třeba vašich zásahů. Současně si musíte uvědomit, že je snazší materiál seříznout, než napojit. Nejsložitějšími partiemi jsou prořezávky okolo dveří. Dejte si čas, postupujte opatrně, jestliže nemáte zkušenosti, ubírejte materiál raději postupně. Profesionál udělá pár řezů a má hotovo. Za tím jsou ale léta dřiny. Pro vás platí dvojnásob – dvakrát měř a jednou řež.

Při práci s plovoucí podlahou postupujete stejně, jen místo nože pracujete s přímočarou pilkou. Výhodou je, že uhýbající stěnu vyrovnáte postupným vysouváním jednotlivých lamel. Případné nerovnosti se skryjí pod lištu.

Napojování

Potíže s napojováním zcela odpadají u plovoucí podlahy, kde připojujete jednotlivé díly do zacvakávacích zámečků a jen řežete místa, která se dostanou pod lištu. U nich nezáleží na přesnosti. Pokud chcete přesně napojit koberec nebo lino, musíte materiál přeložit přes sebe a podle rovné latě proříznout oba současně. Tím dosáhnete přesného napojení. Pokud akci provádíte poprvé, doporučujeme si tuto situaci vyzkoušet na starém materiálu.

Lištování

Kvalitu vaší práce pozvedne závěrečné zalištování. Použít můžete plastové lišty s přepravenými rohy. Nemusíte nic řezat. Dřevěné lišty jsou krásné, ale budete potřebovat úhlovou pilu se stojanem, kde si přesně nastavíte sklon řezu. Lino lze začistit pomocí nalepení gumových pásků. I tam se používá metoda řezání dvou překrytých materiálů, abyste dosáhli úhledných rohů.

Na co si dát pozor

Při pokládce lina si dejte pozor zejména na drobné ostré nečistoty, které se mohou dostat pod nově pokládané lino. Způsobí ošklivé proznačení. Koberec i lino je dobré k podkladu fixovat. Nemusíte lino lepit. Často stačí použít oboustrannou pásku na koberce a přichytit nový materiál na obzvlášť exponovaných místech k podkladu. U plovoucí podlahy může být kritický malý dořez u dveří, který bude mít tendenci se uvolňovat ze zaklapnutí. Nebojte se ho přilepit nebo případně i na kraji, který se dostane pod lištu přišroubovat. Výsledek bude vypadat dobře, plovoucí podlaha zatížená nábytkem se stejně nikam nepohybuje a i profesionál se občas musí uchýlit k netradičním řešením.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky