Jak na škrábání před malováním
Pokud není škrábání nutné, vyhněte se mu
Jestliže je současný nátěr kompaktní a ani po navlhčení stropu malířskou štětkou nemá tendenci vytvářet bublinky a odlupovat se, není sebemenší důvod ho odstraňovat. Pokud máte i tak pochybnosti, raději zvolte při malování techniku pomocí malířské štětky, která je ke starším nátěrům šetrnější. Nebo ještě lépe – použijte rozprašovací kompresor. Současný nátěr tak velmi šetrně překryjete další vrstvou, a pokud budete mít štěstí, nic neodpadne.
Musíme škrábat
Pokud už musíme škrábat, dbejme na dobré navlhčení podkladu. Připravme si vždy část místnosti. Horkou vodu nechme působit alespoň deset nebo i patnáct minut. Vyberme si vhodnou špachtli a zkusme, zda se nám práce daří. Nátěr by se měl loupat snadno. Cílem je zbytečně netlačit, protože v takovém případě uděláme snadno hranou špachtle rýhy do omítky, které pak budeme muset složitě zapravovat.
Postupně oškrábeme celou místnost. Práce se dělá dobře, pokud můžeme všechno z místnosti odstěhovat. V opačném případě zbylý nábytek sestěhujeme doprostřed a zakryjeme plachtou. Seškrábanou malbu necháme zaschnout. Nastal čas vyrovnat se se spárami a nedokonalým oškrábáním. Jednou z možností je znovu projít s malířskou štětkou celou plochu a rozetřít zbývající barvu. Možná se vám podaří vyplnit různé praskliny a sjednotit povrch. Pokud ano, máte vyhráno.
Jestliže se toto nepodaří, měli byste zapravit větší poškození pomocí tmelu, sádry či jemného štuku. Záleží na druhu poškození. Můžete také na stropy i stěny použít více štuku a rozetřít ho zednickým hladítkem a vetřít ho do míst, která jsou poškozena nebo kde jste udělali rýhy při škrábání. Není to dokonalý způsob, ale pro mnoho situací pomůže a zachrání vás před potřebou předělat celý štuk. Pak už stačí počkat až všechno zaschne a vy můžete malovat.