Jak na škrábání před malováním

Malování je radost. Škrábání stěn nikoli. Máme rady.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Rekonstrukce 
17. srpna 2017 16:41 / Shutterstock
  2   4
Asi nejhorší práce na celém malování je příprava stěn. Zejména pokud je spojená se škrábáním. Máme některá doporučení, která vám usnadní práci a pomohou k dobrému výsledku.

Pokud není škrábání nutné, vyhněte se mu

Jestliže je současný nátěr kompaktní a ani po navlhčení stropu malířskou štětkou nemá tendenci vytvářet bublinky a odlupovat se, není sebemenší důvod ho odstraňovat. Pokud máte i tak pochybnosti, raději zvolte při malování techniku pomocí malířské štětky, která je ke starším nátěrům šetrnější. Nebo ještě lépe – použijte rozprašovací kompresor. Současný nátěr tak velmi šetrně překryjete další vrstvou, a pokud budete mít štěstí, nic neodpadne.

Musíme škrábat

Pokud už musíme škrábat, dbejme na dobré navlhčení podkladu. Připravme si vždy část místnosti. Horkou vodu nechme působit alespoň deset nebo i patnáct minut. Vyberme si vhodnou špachtli a zkusme, zda se nám práce daří. Nátěr by se měl loupat snadno. Cílem je zbytečně netlačit, protože v takovém případě uděláme snadno hranou špachtle rýhy do omítky, které pak budeme muset složitě zapravovat.

Postupně oškrábeme celou místnost. Práce se dělá dobře, pokud můžeme všechno z místnosti odstěhovat. V opačném případě zbylý nábytek sestěhujeme doprostřed a zakryjeme plachtou. Seškrábanou malbu necháme zaschnout. Nastal čas vyrovnat se se spárami a nedokonalým oškrábáním. Jednou z možností je znovu projít s malířskou štětkou celou plochu a rozetřít zbývající barvu. Možná se vám podaří vyplnit různé praskliny a sjednotit povrch. Pokud ano, máte vyhráno.

Jestliže se toto nepodaří, měli byste zapravit větší poškození pomocí tmelu, sádry či jemného štuku. Záleží na druhu poškození. Můžete také na stropy i stěny použít více štuku a rozetřít ho zednickým hladítkem a vetřít ho do míst, která jsou poškozena nebo kde jste udělali rýhy při škrábání. Není to dokonalý způsob, ale pro mnoho situací pomůže a zachrání vás před potřebou předělat celý štuk. Pak už stačí počkat až všechno zaschne a vy můžete malovat.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Tech

Rusko vyrobí dvě letadla, která ochrání prezidenta v případě nukleárního útoku

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Zavřít reklamu