Posuvné dveře umožňují praktické rozdělení prostor!

 Rekonstrukce 
24. srpna 2017 07:48 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Posuvné dveře se vyrábějí v mnoha variantách a mají různé využití. Shutterstock
Možností, jak oddělit jednotlivé místnosti, je mnoho. Kromě klasických dveří můžete použít závěs, roletu, shrnovací nebo posuvné dveře apod. U posuvných dveří přitom můžete vybírat z několika variant.

Nejoblíbenějšími dveřmi jsou otočné dveře, které se otevírají na pantech, ale hojně se používají také skládací dveře, které mají podobu harmoniky, nebo lítací kyvné dveře, jejichž panty umožňují otevírání do obou stran. Velmi praktické a efektní jsou dveře posuvné. Nejčastěji se dodávají ve dvou provedeních - posuvné dveře na stěnu (jsou po otevření na stěně a jsou vidět) a posuvné dveře do pouzdra (zasouvají se do stěny a po otevření nejsou vidět). Dveře mohou být jedno či dvoukřídlé, posouvat se na levou i pravou stranu, nebo také na obě u dvoukřídlých dveří.

Vyberte si správné posuvné dveře

Na stěnu

U posuvných dveří na stěnu je důležité mít na dané stěně dostatek prostoru. Z tohoto důvodu se tento typ příliš nehodí na WC a do koupelny, ale umístit je můžete víceméně kamkoli, kde je volná zeď. Zásadní výhodou je, že nevyžadují žádné stavební zásahy, vše se instaluje přímo na stěnu.

K otevírání se používá mechanismus s jezdcem v garnýži. Na spodní straně dveří je jezdec v drážce, která není téměř vidět. Když dveře dovybavíte dorazovým hranolem, můžete je také zamykat.

Posuvné dveře mohou mít hlavní vedení ve své horní části. Při instalaci posuvných dveří s horním vedením je dobré, abyste dodrželi určité vzdálenosti mezi držáky pro uchycení pojezdové lišty. V pojezdové liště se potom kolečka hladce pohybují. U tohoto typu posuvných dveří jsou základní mechanismy posunu umístěny nahoře a spodní posuvné lišty na spodní části dveří jsou pouze doplňkem. 

Do zdi

Aby bylo možné schovat dveře ve zdi, musí se do ní předem zabudovat speciální pouzdro. Do této plechové kapsy pak zasouvací dveře zajíždějí. Proto je nutné toto pouzdro vybudovat již při stavbě domu (bytu). V praxi přitom nejde o nic složitého a zvládne to každý šikovný kutil. Před samotným zabudováním stavebního pouzdra do příčky je potřeba počítat s výškou hotové podlahy. Jinak jde jen o správné změření si dveří a připevnění pouzdra, které zůstane skryté ve zdi. 

Do zárubně

Pokud máte doma velmi široké průchody nebo chodby, můžete je rozdělit posuvnými dveřmi s fixním proskleným křídlem, které je pevně spojeno se zárubní. Průchod v takovém případě tvoří posuvné křídlo, které se nasunuje před fixní křídlo. Tento model je velmi efektní a praktický. Není třeba provádět větší stavební úpravy a celá šíře stavebního otvoru může být prosvětlena. Minimální tloušťka ostění pro posuvné dveře do zárubně je 13cm. 

Nevýhody posuvných dveří

V případě posuvných dveří po kolejnici mohou dveře při pohybu na ní drhnout, být hlučné a netěsnit. V takovém případě vám bude unikat teplo z místnosti. Je proto dobré koupit kvalitní kolejnici. Nevýhodou posuvných dveří, které vedou venkem, tedy před stěnou a ne uvnitř stěny, je fakt, že v jejich blízkosti nemůžete umístit žádný nábytek. Hlavní nevýhodou posuvných dveří do zdi je nutnost velkých stavebních úprav. Posuvný systém vyžaduje rovnou zeď a podlahu. V případě sádrokartonových příček je nutné umístit nad stavební otvor zesílený profil pro montáž kolejnice a garnýže. Všeobecně se posuvné dveře nedoporučují do prostor, kde je vyžadována zvýšená tepelná a zvuková izolace. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky