Automatické brány jsou velmi pohodlné

 Rekonstrukce 
27. srpna 2017 08:48 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vjezdové brány mohou mít různý design i funkce. Shutterstock
Zatímco starší brány se otevírají ručně a potřebují dostatek místa, moderní brány jsou výrazně praktičtější. Automatické otevírání oceníte zejména v dešti a mrazu. Bohužel – pořizovací náklady nejsou nejmenší. Pokud se přesto rozhodnete pro automatickou bránu, zvažte všechny faktory.

Automatické brány se elegantně odsouvají na stranu, nebo otevírají dovnitř. To vše bez námahy, jediným stiskem tlačítka. Zásadní je, kolik máte místa. Posuvnou nebo pojezdovou bránu můžete mít v případě, že se má kam posouvat. Křídlová brána naopak vyžaduje dostatek prostoru za plotem pozemku. V tomto případě totiž musí auto zajíždět hlouběji a nemůže parkovat hned za vraty. Bez ohledu na typ vjezdové brány ji výrobci dodají na klíč třeba i s brankou, točnou na popelnici nebo dalšími vychytávkami.

Čím se řídit při výběru vjezdové brány 

Posuvné brány

Hodí se do míst, kde je dostatečně dlouhý plot. Celá brána se musí vejít do strany. Vjezdová brána pojezdová jezdí bočně na kolečkách po kolejnici v betonovém základu. Její nevýhodou je, že vyžaduje spodní vodicí kolejnici a tím i rovný terén. Kolejnice se bohužel může občas ucpat nečistotami, jako je listí, bláto či sníh. Druhou možností je posuvná samonosná brána, která nejezdí po kolejnici na zemi, ale je vedena nad zemí nosníkem, tedy válečky na pevně ukotveném ocelovém sloupku. Umí se otevírat i přes vchodovou branku. Pro zajíždění brány je potřeba větší prostor. 

Křídlové brány

Křídla zvolte v případě, že vedle vrat není dostatečný prostor pro boční zajíždění brány. Průjezd přitom musí být vodorovný. Hlavní výhodou je bezhlučnost během otevírání. Jednokřídlá otočná brána se dává tam, kde stačí menší šířka průjezdu. Maximální doporučená šířka průjezdu je do 3 m. Dvoukřídlou otočnou bránu využijte tam, kde chcete mít větší vjezd. Lépe rozloží váhu, nenamáhá příliš panty a automatický pohon brány. Maximální doporučená šířka průjezdu je do 6 m. 

Pohon

U pohonu pro vjezdovou bránu je důležitý zejména plynulý chod, odolnost proti povětrnostním vlivům a opotřebení. Zásadní je sklon pozemku a také velikost brány. Pohony pro posuvné brány s dálkovým ovládáním se obvykle instalují na nosný sloupek brány. Možností je ale více a stačí se dohodnout s firmou. 

Selhání

Nemusíte mít obavy, že by se brána mohla sama od sebe začít zavírat. Posuvné a pojezdové brány mívají čidlo, které pohyb zastaví, když je v cestě nějaká překážka. Pohony jsou také vybaveny zařízením pro mechanické odblokování v případě výpadku proudu. Pokud máte také nainstalováno ovládání na garážové dveře, dají se sjednotit dálkové ovladače tak, aby fungovaly společně. 

Vzhled

Důležitý je také vzhled brány. Firmy nabízejí brány celokovové, dřevěné, různě tvarované a barevné. Design byste měli sladit s ostatními prvky v okolí domu. Nebojte se ale být odvážní a sví. Přesto, že tradičně se brána dělá ve stejném stylu, jako plot, garážové dveře nebo jiné prvky.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tom Cruise vyinkasoval za nový Top Gun neuvěřitelný balík. V Hollywoodu nejspíš není nikdo, kdo by za...

Styl

Demisexualita. Proč je považována za orientaci a co to vlastně znamená?

Tech

Česko si chce objednat 24 nejmodernějších stíhaček současnosti. Rozhodnutí je za dveřmi

Zavřít reklamu