Automatické brány jsou velmi pohodlné

Vjezdové brány mohou mít různý design i funkce.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Rekonstrukce 
27. srpna 2017 08:48 / Shutterstock
  0   0
Zatímco starší brány se otevírají ručně a potřebují dostatek místa, moderní brány jsou výrazně praktičtější. Automatické otevírání oceníte zejména v dešti a mrazu. Bohužel – pořizovací náklady nejsou nejmenší. Pokud se přesto rozhodnete pro automatickou bránu, zvažte všechny faktory.

Automatické brány se elegantně odsouvají na stranu, nebo otevírají dovnitř. To vše bez námahy, jediným stiskem tlačítka. Zásadní je, kolik máte místa. Posuvnou nebo pojezdovou bránu můžete mít v případě, že se má kam posouvat. Křídlová brána naopak vyžaduje dostatek prostoru za plotem pozemku. V tomto případě totiž musí auto zajíždět hlouběji a nemůže parkovat hned za vraty. Bez ohledu na typ vjezdové brány ji výrobci dodají na klíč třeba i s brankou, točnou na popelnici nebo dalšími vychytávkami.

Čím se řídit při výběru vjezdové brány 

Posuvné brány

Hodí se do míst, kde je dostatečně dlouhý plot. Celá brána se musí vejít do strany. Vjezdová brána pojezdová jezdí bočně na kolečkách po kolejnici v betonovém základu. Její nevýhodou je, že vyžaduje spodní vodicí kolejnici a tím i rovný terén. Kolejnice se bohužel může občas ucpat nečistotami, jako je listí, bláto či sníh. Druhou možností je posuvná samonosná brána, která nejezdí po kolejnici na zemi, ale je vedena nad zemí nosníkem, tedy válečky na pevně ukotveném ocelovém sloupku. Umí se otevírat i přes vchodovou branku. Pro zajíždění brány je potřeba větší prostor. 

Křídlové brány

Křídla zvolte v případě, že vedle vrat není dostatečný prostor pro boční zajíždění brány. Průjezd přitom musí být vodorovný. Hlavní výhodou je bezhlučnost během otevírání. Jednokřídlá otočná brána se dává tam, kde stačí menší šířka průjezdu. Maximální doporučená šířka průjezdu je do 3 m. Dvoukřídlou otočnou bránu využijte tam, kde chcete mít větší vjezd. Lépe rozloží váhu, nenamáhá příliš panty a automatický pohon brány. Maximální doporučená šířka průjezdu je do 6 m. 

Pohon

U pohonu pro vjezdovou bránu je důležitý zejména plynulý chod, odolnost proti povětrnostním vlivům a opotřebení. Zásadní je sklon pozemku a také velikost brány. Pohony pro posuvné brány s dálkovým ovládáním se obvykle instalují na nosný sloupek brány. Možností je ale více a stačí se dohodnout s firmou. 

Selhání

Nemusíte mít obavy, že by se brána mohla sama od sebe začít zavírat. Posuvné a pojezdové brány mívají čidlo, které pohyb zastaví, když je v cestě nějaká překážka. Pohony jsou také vybaveny zařízením pro mechanické odblokování v případě výpadku proudu. Pokud máte také nainstalováno ovládání na garážové dveře, dají se sjednotit dálkové ovladače tak, aby fungovaly společně. 

Vzhled

Důležitý je také vzhled brány. Firmy nabízejí brány celokovové, dřevěné, různě tvarované a barevné. Design byste měli sladit s ostatními prvky v okolí domu. Nebojte se ale být odvážní a sví. Přesto, že tradičně se brána dělá ve stejném stylu, jako plot, garážové dveře nebo jiné prvky.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci vyrobili z vody kov. A podíl na tom mají i čeští odborníci

Tech

Rusko vyrobí dvě letadla, která ochrání prezidenta v případě nukleárního útoku

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Zavřít reklamu