Garážová vrata mohou mít řadu funkcí

 Rekonstrukce 
26. srpna 2017 08:01 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Mít pohodlnou garáž je přáním každého motoristy. Shutterstock
Uvažujete o modernizaci garáže? Začít byste měli dveřmi. Moderní garážová vrata mají tepelně izolační vlastnosti, zajišťují bezpečnost, pohodlnou obsluhu a mohou mít velmi atraktivní design. Jejich vzhled může ovlivnit ráz celé budovy. Současný trh nabízí celou řadu možností řešení garážových vrat.

Čím blíže je garáž domu, tím více by s ním měla ladit. Ideálně můžete vzhled garážových vrat sjednotit se vzhledem vchodových dveří, nebo s barvou doplňků u domu – terasou, zastřešením vchodu, barvou oken, barvou plotu apod. Nabídka dekorů je velmi široká a není třeba se bát ani odvážných řešení. 

Sekční vrata

Zatímco v minulosti se všechny garáže zavíraly a otvíraly křídlovými vraty, později se přešlo na výklopná vrata. U těchto obou typů je ale potřeba mít hodně prostoru venku před garáží. Postupně se přešlo na montáž sekčních vrat. Ta se dělí na výsuvná a posuvná, přičemž oba typy šetří prostor a jsou velmi praktické pro každodenní používání. Sekční vrata se vysouvají nahoru a kopírují strop, případně se posouvají podél boční zdi. Výsuvná vrata jsou stále oblíbenější. Posuvná vrata zase mají tu výhodu, že se dají otevřít jen zčásti, čímž je umožněn průchod osob nebo průjezd s kolem. 

Instalace

Stará vrata bývají osazena v líci fasády, zatímco nová sekční vrata se standardně osazují na  interiérovou stěnu zdi garáže. Při rozhodnutí pořídit si místo starých vrat nová sekční vrata proto musíte počítat se stavebními úpravami. Bourání původních zárubní přitom může u starých domů přinést nečekané komplikace. Často totiž dojde i k poškození okolního zdiva a opadání omítky. Plánované výdaje na renovaci garáže se tak mohou výrazně zvýšit.  

Automatické otevírání

Mechanické otevírání garážových vrat není příliš pohodlné. Majitelé aut se proto snaží nainstalovat si automatické otevírání s kvalitním pohonem. Zařízení se montuje zejména podle hmotnosti vrat a nabízí různé rychlosti otevírání. Při rychlém zavírání se šetří teplo, které z garáže nemá šanci za tak krátkou dobu uniknout. Odborníci doporučují vybrat pohon s ochranou proti vypáčení vrat. Když jsou garážová vrata zavřená, zapadne zámek automaticky do dorazu vodicí lišty.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tom Cruise vyinkasoval za nový Top Gun neuvěřitelný balík. V Hollywoodu nejspíš není nikdo, kdo by za...

Styl

Demisexualita. Proč je považována za orientaci a co to vlastně znamená?

Tech

Česko si chce objednat 24 nejmodernějších stíhaček současnosti. Rozhodnutí je za dveřmi

Zavřít reklamu