Zkratky na nábytku aneb jaký je rozdíl mezi MDF či LTD

 Interier 
11. října 2020 14:58 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nábytek by měl být nejenom hezký, ale i kvalitní Pixabay
MDF, LTD, DTD. Také už se vám to v hlavě plete a nevíte, co tato označení na nábytku znamenají? Uděláme vám v tom jasno.

Dříve si lidé kupovali nábytek prakticky na celý život. Víceméně nebylo ani z čeho vybírat. Doba je však jiná, roste také spotřeba dřeva ve stavebnictví. A to nutí firmy neustále vyvíjet nové materiály, které budou odolné a přitom co nejblíže podobné dřevu. Zákazníci kupující nábytek se tak mohou setkat s celou řadou různých zkratek, které se liší mechanickými vlastnostmi: pevností, tvrdostí, pružností a odolností. Ty dále předuručují i to, k čemu by dané výrobky měly sloužit. Pokud v tom máte v hlavě "guláš", pomůžeme vám se v těchto zkraktách vyznat.

MDF (medium density fibreboard)

Desky s velmi jemnou homogenní strukturou (jemnější než dřevotříska), hodí se tak skvěle na výrobu nábytku. Jedná se o přírodní materiál, neboť se vyrábí bez použití lepidel. Tato dřevovláknitá deska se dobře tvarově opracovává díky kompaktní struktuře. Vyhlazený profilovaný povrch MDF desky se povrchově upravuje: fóliováním (na desku se za tepla nalisuje PVC fólie) nebo lakováním (lze použít lesklý nebo matný lak). Největší uplatnění nacházejí MDF desky v kuchyních. Lze na nich docílit dřevěného vzhledu se strukturou. Oblíbené jsou u zákazníků, kteří chtějí tvarovaná dvířka, ale nechtějí platit vysokou cenu za masiv.

LTD (laminovaná dřevotřísková deska)

Druhou nejčastější zkratkou, s níž se můžete u nábytku setkat, je LTD deska. Jde o to, že spodní i horní plochy jsou laminovány. Je na nich tedy nanesena vrstva melaminové pryskyřice a dekoračního papíru a vše je zalisováno. Takto upravená deska může mít různé barvy nebo texturu dřeva. Kromě dekoračního účelu plní tato horní vrstva také ochranný účel, zejména proti vlhkosti a chemikáliím. U LTD desky se hodně zaměřte na její tloušťku. Čím je silnější, tím je deska pevnější a odolnější. Určitě se tedy vyplatí kupovat nábytek o síle minimálně 18 mm, naopak 14 mm je skutečně málo. Důležité je také olepení hran. Hledáte-li kvalitu, pak vsaďte na ABS hranu, která by měla být ideálně o síle 1,5 mm. LTD je deska se nejčastěji používá na výrobu skříní. Její údržba je totiž snadná. Levný kuchyňský nábytek má i dvířka z lamina.

Lamino není laminát

Pozor, nepleťte si lamino s laminátem. Laminát je deska, která je vrstvená a tedy i tlustší. Díky tomu jsou odolnější například proti otěru, průrazu, teplotě. Tyto typy desek se nejčatěji používají v kuchyních na pracovní desky, případně na dvířka. Základní je CPL laminát a hodí se do namáhaných prostorů, dále také HPL laminát, který má vysokou tvrdost povrchu a je tedy vhodný do extrémně namáhaných prostor, tedy i jako pracovní deska v kuchyni. Jaké další materiály jsou vhodné na pracovní desku, jsme psali zde.

DTD (dřevotříska s hrubší vnitřní strukturou)

Hledáte-li ten nejobyčejnější a nejlevnější materiál, pak je DTD deska tou pravou volbou pro vás. Pozor, tento materiál ale není vůbec kvalitní. Dřevotříska není odolná proti vlhkosti, deska nabobtná a po vyschnutí nezíská svůj vzhled zpět. Slouží jako základ konstrukce sedacích souprav.

Dýha

Dýha je velice oblíbený materiál. Je totiž levnější než masiv, ale přitom velice hezký a při správném zpracování takřka nerozenatelný od masivu. Jde vlastně o to, že se tenký plátek masivního dřeva nalepí na dřevotřísku nebo MDF desku. Povrch je pak nutné upravit lakem nebo mořením.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda