Topná sezona se blíží. Pozor na zdravotní nebezpečí, které nám s jejím příchodem hrozí

Právě teď je nejvyšší čas připravit se na chladné měsíce
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
05. září 2018 15:37 / Shutterstock
  0   0
Za pár týdnů už roztopíme kamna a radiátory, přesto se nikde nedozvíme o zdravotním nebezpečí, které nám s příchodem topné sezony hrozí. Připravte se už teď, abyste přestáli letošní zimu v pohodě.

Přijít do příjemně vytopené místnosti, když je venku zima, je sice příjemné. Ale můžeme si šeredně ublížit. Noviny nás zahlcují informacemi o cenách topení a o tom, čím bychom měli topit. Ale nikde se nedozvíme o zdravotním riziku, které hrozí každým dnem každému z nás.

Zbytečné nemoci

Chronický zápal plic, vleklá onemocnění horních i dolních cest dýchacích, škrábání v krku, ucpaný nos a pálení v očích. To jsou nejčastější problémy, se kterými se potýká většina z nás, kteří nejsme na topnou sezonu připraveni. Tím největším rizikem není totiž přecházení ze zimy do tepla, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ale vysušený vzduch uvnitř vytopené místnosti. S naším zdravím dokáže totiž pěkně zamávat.

Uvnitř nebo venku?

Z průzkumů vychází jasně najevo, že nejraději trávíme čas v uzavřených místnostech. Už to samo o sobě není nic dobrého. Pro zdraví i silný imunitní systém je nutné chodit pravidelně ven. A to i na chladný vzduch v zimních měsících. To, že zůstaneme uzavřeni v domě, bytě, případně kanceláři, nás před nemocemi z nachlazení či epidemiemi opravdu neuchrání. Naopak si ubližujeme ještě víc. Jakmile trávíme většinu času v místnosti, kde vlhkost klesá pod 40 procent, vystavujeme se tak vysokému riziku možné nákazy.

Ideální vlhkost

Pro lidský organismus je ideální, pokud se teplota v místnosti v podzimních a zimních měsících pohybuje okolo 20 – 21 °C (v ložnici pak přibližně o 5 °C méně) a relativní vlhkost vzduchu v rozmezí 40  –60 procent (přičemž 0 procent představuje absolutně suchý vzduch a 100 pak dokonale vlhký vzduch prosycený párou). Jenže v zimním období vlhkost vzduchu nebezpečně klesá, v krajním případě až pod dvacet procent.

Nemoci ze sucha

Přesušený vzduch v domácnosti nebo kanceláři představuje pro naše zdraví značné riziko. Způsobuje překrvení, otok, vysychání a zhoršení imunitní bariéry sliznic. To může vést k pocitům ucpaného nosu a opakovaným laryngitidám, především u dětí. Celkově u všech věkových skupin pak dochází k častějšímu onemocnění organismu. Ale než se nemoc projeví, může nás postihnout nepopsatelná únava, fyzická skleslost, ztráta výkonnosti, zvýšený pocit žízně a dokonce i vznik chronického zánětu pokožky a ekzému. U starších lidí a dětí hrozí v suchém prostředí také mnohem rychlejší dehydratace.

Citlivé oči

Na příliš suchý vzduch reagují negativně také naše oči. Na jemné kůži kolem očí může suchý vzduch vyvolat změny podobné zánětu, které v důsledku vedou k omezení funkce víčkových mazových žlázek a k suchému oku. Což je onemocnění, kterým trpí vysoké procento populace. A není pravdou, že je to problém vznikající z nadměrného koukání do počítače.

Zdravý vzduch

A jaká je tedy ideální vlhkost? Při pokojové teplotě 20 °C by se v každém metru krychlovém vzduchu mělo vyskytovat přibližně 8 g vody. Zjednodušeně řečeno – pokud topíme, musíme vzduch zvlhčovat. K tomu je možné pořídit domácí zvlhčovač vzduchu. Stojí pár korun a svoji službu udělá velmi dobře.

Máme-li radiátor nebo kamna na pevná paliva, můžeme na ně zavěsit nebo položit nádobu s vodou, která se bude postupně odpařovat. Případně si můžeme pořídit difuzér, do kterého se dává nejen voda, ale i éterické oleje. Službu tak udělá dvojí – vzduch zvlhčí a navíc krásně provoní. Pro tento účel se nejlépe hodí éterické oleje z jehličnanů, jako je borovice, jedle nebo modřín.

Martina Langová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nový objev fosilií odhalil, že na severní polokouli kdysi žili obří ptáci podobní tučňákům

Tech

Na co si dát pozor při výběru sportovního náramku či chytrých hodinek, abyste nebyli zklamaní

Dům a zahrada

Robotické sekačky usnadní péči o trávník. Musíte ale vědět, jaký typ vybrat

Zavřít reklamu