Nebojte se nábytku z lamina, ale dobře ho vybírejte

Hlavní výhodou je velmi nízká cena
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Interier 
10. srpna 2018 14:08 / Shutterstock
  0   0
Nábytek z lamina je oblíbeným a v domácnostech často preferovaným. Důvodem je především jeho nízká cena. Přesto, že lamino není tak kvalitní jako jiné materiály, vyrábí se z něj nábytek i pro náročné. Rozhodnete-li se pro nábytek z lamina, dobře ho vybírejte a zkontrolujte si kvalitu polepení hran.

Lamino je povrchově upravená dřevotřísková deska, která je ozdobena dekorativním laminovacím papírem a obvykle zalitá melaminovou pryskyřicí. Díky tomu existuje až nespočet druhů dekorů a barev. Lamino je tedy obecný název pro dřevotřískovou desku povrchově dokončenou fólií. Běžně se pro tento materiál užívá zkratka LTD. 

Spojení s dalšími materiály

Boční plochy desek z lamina jsou často zakončeny plastovými hranami ABS (hlavně u dětského nábytku) nebo také melaminovou hranou. Tím je vytvořen jednotný vzhled, ale také je nábytek chráněn před poškozením a průnikem vlhkosti dovnitř desek. Desky z lamina se vyrábí v různých šířkách. Čím jsou silnější, tím je nábytek pevnější a stabilnější. Celkově tak může být nábytek z lamina různé kvality. Dříve z lamina unikaly škodlivé látky, zejména formaldehyd. V dnešní době je ale nábytek vyráběn podle přísných norem a je tak zdravotně nezávadný. 

Co je laminát

Laminátové povrchy jsou vhodným kompromisem mezi nábytkem z masivu a laminem (LTD). Laminát tedy není lamino, ale představuje kompozitní materiál tvořený několika vrstvami (tenkými deskami), které jsou impregnované a slepené pojivem, nejčastěji pryskyřicí. Vyrábí se při vysokých teplotách a tlaku. Nejde tedy o dřevotřískovou desku zakončenou folií, jako je tomu v případě lamina. Laminát je obvykle výrazně odolnější než lamino.

Proto se využívá nejen pro výrobu nábytku, ale také parapetů, dveří, obkladů stěn, podlah a podobně. Jeho velkou výhodou je také odolnost proti vodě, oděru a dokonce i proti některým chemikáliím. I laminát se vyrábí v širokém barevném spektru. Laminátové povrchy jsou vyrobeny nejen z dřevotřískových desek, ale také z dřevovláknitých (MDF) desek, na které je v tenké vrstvě nanesen laminát.

Laminát může být také: 

  • Střednětlaký laminát se obvykle používá na povrchovou úpravu interiérových dveří, ale hodí se také k výrobě běžného nábytku, ať již do domácností nebo kanceláří.
  • Vysokotlaký laminát má delší životnost, proto se hodí také na kuchyňské nebo koupelnové desky a používá se i k výrobě venkovního nábytku. Pro ozvláštnění interiéru se používá také dekorativní vysokotlaký laminát.
  • Existuje také „kovolaminát“ neboli laminát z pravého hliníku, který vytváří hodnověrné metalické efekty. Jde o atraktivní a praktický materiál, který oceníte nejen v interiéru, ale i na terasách, balkonech a na zahradách.

Výhody nábytku z lamina

Jednoznačně hlavní výhodou je velmi nízká cena a téměř nekonečné barevné možnosti. Seženete ho v různých barvách, takže si velmi snadno vyberete a lehce ho také zakomponujete do současného interiéru. Jelikož se jedná vždy o dekorační papír, který vytvoří požadovaný vzhled laminátové desky, výrobci nejsou ničím svázáni. Zákazníci si pak mohou i vymýšlet. Potěšitelná je také snadná údržba nábytku z lamina. Pokud správně zvolíte jeho povrch, tak je odolný proti poškrábání a poničení. Výhodou je také jeho barevná stálost. 

Nevýhody

Nábytek z lamina bývá náchylnější k „rozvrzání“, proto není dobré ho vícekrát rozkládat a zase skládat. V porovnání s masivním dřevem je také těžší a hůře opravitelný. Snadno ho poškodí dlouhodobá vlhkost. Celkově málo vydrží a je tedy vhodnější spíše jako startovací nábytek, který po několika letech prostě vyměníte. Na rozdíl od dřeva lamino nevoní ani nedýchá. O dřevotřískách a jejich využití jsme psali také zde.

Marcela Plachá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nový objev fosilií odhalil, že na severní polokouli kdysi žili obří ptáci podobní tučňákům

Tech

Na co si dát pozor při výběru sportovního náramku či chytrých hodinek, abyste nebyli zklamaní

Dům a zahrada

Robotické sekačky usnadní péči o trávník. Musíte ale vědět, jaký typ vybrat

Zavřít reklamu