Kompostování v paneláku? Žádný problém. Poradíme vám, jak na to
Kompostovat v bytě lze pomocí vermikompostéru. Ten se hodí kamkoliv, kde produkujeme biologicky rozložitelný odpad - tedy také do kanceláře, nebo i do škol a školek, kde je využíván také ke vzdělávání dětí. Ty si mohou ze vzniklého substrátu i samy něco vypěstovat.
Vermikopostér můžete umístit do různých částí bytu – chodba, balkón, garáž, dílna apod. Důležitou podmínkou je vhodná teplota, kterou je potřeba zajistit, a tou je 20 °C a správná vlhkost substrátu. Tím zajistíte žížalám optimální podmínky. V zimě nenechávejte vermikompostér venku bez izolace, v létě ho zase nevystavujte přímému slunci, jinak by docházelo k výparu vody a k přehřívání.
Průběh kompostování
Žížaly tráví rostlinné zbytky, jejich výměšky pak tvoří hnojivo. Přeměna bioodpadu na humus je velmi rychlá. Hnojivo, které takto strávenými zbytky získáte, můžete použít na zahrádku, pro pokojové rostliny i do truhlíků. Samotný vermikompostér je složen ze tří částí. Do spodní nádoby se sbírá tekutina, která se vytváří při kompostování, tzv. warm tea. I tu můžete skladovat a použít na hnojení. Druhá nádoba je určena na bioodpad, kterou když naplníte, přidáte další. Nádoby jsou děrované, čímž umožnují žížalám prolézat do nádob, jak potřebují. Více o tom, jak kompostovat, jsme psali zde.
Co můžete kompostovat
Odkrojky zeleniny či ovoce (mimo slupky citrusových plodů), vaječné skořápky, čajové sáčky a kávovou sedlinu, uschlé lístky a květy, popel, vlasy a vousy (jsou bohaté na dusík).
Co do kompostéru nepatří
Anorganické hmoty, podestýlka od koček či hlodavců, zbytky masných a mléčných výrobků a kosti, plevele a plesnivé zbytky rostlin, oleje.