Léčivé rostliny najdete i mezi pokojovkami. Některé vám představíme
Spousta lidí nedá dopustit na léčivou sílu bylin. Není se čemu divit. I tyto plody naší přírody dokáží stejné divy jako chemické látky z lékáren. A některé z nich si můžete pěstovat i jako pokojové rostliny.
Angínovník
Angínovník, nebo také Iris domestica, je rostlina, která má opravdu antibiotické účinky. Pochází z východní Asie a její žluté, oranžové a červené skvrnité květy jsou velice dekorativní. Rostlinka miluje slunné a světlé místo, takže přes léto ji můžete mít na balkoně nebo terase, v zimě ji přeneste do chladnější místnosti.
S dávkováním opatrně
Angínovník můžete použít nejenom při bolestech v krku, ale také při chorobách močových cest i ledvin, doporučuje se i při poruchách žláz s vnitřní sekrecí, zácpě a nadýmání či revmatismu. Z listů nebo oddenku angínovníku můžete připravit odvar nebo je jen tak žvýkat při angíně nebo zahlenění. Ale pozor! Rostlina je silná a mírně toxická, proto ji dávkujte po malém množství.
Blahovičník citronový
Tato bylinka patří k nejvoňavějším druhům eukalyptů. Je ideální do místností, které trápí suchý vzduch. Vytváří menší stromek s drobnými kulatými lístky, jejichž barva bývá šedá až modrá. Vzhledem k tomu, že dobře snáší tvarování, můžete jej pěstovat jako bonsaj. Má úžasnou citronovou vůni, která se uvolňuje při dotyku s listy. Blahovičník nemá rád přímé sluneční světlo, ale hodně rozptýlené. Dobře snáší letnění, přes zimu může být v chladnější místnosti do 15 °C.
Na celé tělo
Nejlepší způsob, jak maximálně využít eukalyptus, je jeho inhalace. Silice obsažené v listech ničí bakterie, pomáhají léčit záněty průdušek, bolesti v krku, kašel, nachlazení nebo záněty vedlejších nosních dutin. Také pomáhají při astmatu, snižují horečku a dokáží pomoci při bolestech hlavy i migrénách. Z listů si můžete připravit čaj, sirup či mast na revmatické bolesti. Pokud byste blahovičník nesehnali, sáhněte po další bylince, kterou lze pěstovat doma, a to rýmovníku. Více o něm jsme psali zde.
Naduť z Madagaskaru
Tento sukulent má vzpřímený růst a zubaté listy, často s načervenalými až hnědými skvrnami. Jde o nenáročnou rostlinu, která se hodí i pro začátečníky, protože vydrží i delší dobu bez vody. Hodí se spíše do polostínu, ale snese i horké letní teploty. Pokud máme možnost, nechejte ji přes zimu na chodbě nebo v zimní zahradě, kde se drží teplota okolo 10 °C. Díky tomu vás odmění zajímavými široce trubkovitými květy, šedavě fialové až růžové barvy.
Pokojový ženšen
Naduti se často přezdívá pokojový ženšen. A není se čemu divit. Má totiž podobné léčebné účinky jako klasický kořen ženšenu. Na rozdíl od něj se z něj používá šťáva z listů, která působí antisepticky a baktericidně a likviduje velkou škálu patogenů. Šťávu můžete použít také na afty, parodontózu, při angíně nebo virózách. Skvěle také hojí různé typy ran, bradavice a akné.
Zdroj info: www.naturalmedicinalherbs.net, www.gardeningknowhow.com.