Noční škůdce, který vám zdecimuje rododendron, azalku i jahodníky. Nastražte na něj past
Zahrádkářům může lalokonosec rýhovaný pořádně zatopit. Dospělí jedinci vám z listů udělají doslova cedník a larvy zase okoušou pod zemí kořínky. Tito tmaví brouci si pochutnají nejen na okrasných květinách, ale klidně i na jahodnících.
Dospělí lalokonosci vykusují na okrajích listů charakteristická, obloukovitá poškození. Mohou takto ničit i květy a stonky. Naštěstí jde obvykle jen o kosmetickou vadu. Daleko větší paseku napáchají larvy lalokonosců. V lepším případě rostlinu jen oslabí, často však řádění larev vede k úhynu celé rostliny.
Noční škůdce
Problém tkví v tom, že lalokonosce si na začátku ani nemusíte ve své zahradě všimnout. Vylézá totiž obvykle jen v noci. Přesto existuje proti dospělcům i larvám účinná ochrana. Musíte ale zasáhnout včas.
Přítomnost lalokonosců vám prozradí zejména typicky vykousané listy. Jakmile už stačí brouk naklást do půdy larvy, už není tak jednoduché jeho přítomnost odhalit. Přesto to jde. Jak larva ožírá kořínky, rostlina chřadne. Nejprve zežloutne a nakonec uhyne.
Past na dospělce
Jestliže si všimnete poničených listů, ze všeho nejdříve poličte na lalokonosce past. Není to nic složitého, v podstatě vám bude stačit kus dřeva. Večer květinu zalijte a dejte k ní kus dřevěné desky. Nad ránem si brouci pod desku zalezou a když ji pak odkryjete, snadno škůdce posbíráte. Pak je zlikvidujte.
Larvy zničí hlístice
Pokud už ale brouk stihl naklást vajíčka, brzy to poznáte na chřadnoucí květině. V takovém případě zkuste půdu prolít vhodným insekticidem. Jde sice o chemický prostředek, ale spolehlivě vás zbaví jak dospělých brouků, tak larev.
Pokud vám však není chemie po chuti, můžete se do boje s dotěrnými škůdci pustit i ryze přírodní cestou. V likvidaci larev i brouků vám pomohou parazitické hlístice nematop. Tyto parazitické hlístice aktivně vyhledávají lalokonosce i jejich larvy, a to pomocí čichových buněk. Jakmile do jejich těla proniknou, larvy lalokonosců do 48 hodin uhynou. Parazitické hlístice se samostatně množí a šíří až šest týdnů. Po tuto dobu budou aktivně vyhledávat a ničit larvy lalokonosců. O tom, jak rododendronům či azalkám pomůže popel ze spáleného dřeva, jsme psali zde.