Dřevo na topení začněte sušit již nyní. Proveďte to správně, jinak se doma v zimě neohřejete
I když začnete sušit dřevo na jaře, nepočítejte s tím, že letošní zimu s ním budete moci topit. Využijete spíše až další rok. Rozhodně je lepší dřevo sušit déle než pouze krátce a nedostatečně. Vlhké dřevo začne čoudit, ale dům vám neprohřeje. Pravděpodobně by akorát zbytečně zaneslo komín dehtem.
Začněte dřevo sušit již nyní
Se sušením dřeva příliš neotálejte. Ideálně začněte už na přelomu zimy a jara. Nyní je vhodná chvíle, abyste si pořídili novou dávku dřeva. Díky tomu bude mít dostatek času na proschnutí do příští nebo přespříští zimy. Delší dobu na prosychání potřebuje spíše tvrdé dřevo, např. dub nebo habr je potřeba sušit déle než dva roky.
Vyvarujte se při skladování dřeva některých chyb
Vyberte si vhodné místo pro skladování dřeva. Někteří ho dávají do kůlny, protože v ní mají dostatek prostoru, což je ale chyba. Pokud tam neproudí dostatek vzduchu, umístěte ho jinam. Dále by vás nemělo napadnout dávat dřevo do sklepa, kde je velké vlhko. Dřevo by začalo plesnivět. Vyskládejte ho raději venku.
Pokud máte přístřešek, můžete ho složit přímo pod ním. Poslouží totiž dřevu jako ochrana před nepříznivým počasím. V případě, že ho postrádáte, nejedná se o velký problém. Dřevo vyschne, i když několikrát během roku zmokne. Z několika přeháněk vlhkost nenatáhne.
Dřevo skladujte nad zemí
Dřevo neskládejte přímo na zem, musíte ho něčím podložit. Dobře vám poslouží třeba palety, které však musí stát na rovině. Hromada dřeva potřebuje stabilní základ, jinak by se mohla zhroutit. Dřevo skládejte tak, aby kůra byla vždy dole, čímž zajistíte, že proschne o něco rychleji. Přečtěte si také, jak skladovat brambory, když nemáte sklep.