Jak se rychle zbavíte plísně a vlhkosti v bytě?

Při odstraňování plísní musíte nejprve zatočit s vlhkostí.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Interier 
21. září 2017 10:58 / Shutterstock
  27   5
Vlhkost v bytě jde ruku v ruce s plísněmi všeho druhu. Okna máte neustále orosená, prádlo vám neuschne ani za dva dny a navíc nacházíte na zdech i dřevěných rámech oken černou plíseň? Čtěte dál a zjistíte, jak jedině se plísně můžete zbavit.

Ideální vlhkost v bytě by měla být v rozmezí mezi 45 a 60 procenty. Jak je na tom vaše domácnost můžete zjistit pomocí vlhkoměru, který se dá sehnat společně s pokojovým teploměrem do tisíce korun. Máte-li doma vlhkost vyšší, bude se u vás doma plísním dařit.

Pravidelně větrejte

V létě vás nejspíš plísně tolik netrápily, jako je tomu právě s příchodem podzimu. Nižší teploty, častější deště a méně časté větrání vytváří plísním ideální podmínky. Větrat v zimě je ale také důležité. V létě mějte okna dokořán klidně celý den, v zimě větrejte krátce, ale intenzivně. Nejlepší je vytvořit průvan. Pokud máte okna s mikroventilací, otevřete je do této polohy klidně na déle.

Metoda tepelných šoků

Při nadměrné vlhkosti experti doporučují takzvanou metodu tepelných šoků, kdy se prostor uzavře, vytopí se na vysokou teplotu a poté se rychle a intenzivně provětrá. Tento postup by se měl znovu opakovat zhruba po týdnu.

Kontrolujte riziková místa

I přesto, že jste zatím plísně neobjevili, je dobré vždy při úklidu zkontrolovat místa, která jsou pro vznik plísní nejvíce náchylná. Jsou to rohy místností, stěny za nábytkem či u podlahy, místa kolem oken nebo dveří na balkon či terasu. Plíseň se ale může vytvářet i pod tapetami nebo ve spárách.

Zabraňte další vlhkosti

Vlhkost v bytě si zvyšujete i sami svými návyky. Sprchování, vaření, praní a sušení prádla k vlhkosti v bytě přispívá nemalou měrou. Tyto činnosti nejde vynechat, ale lze se při nich jinak chovat. Pokud nemůžete v místnosti otevřít okno, protože tam buď není, nebo je už venku příliš chladno, poraďte si jinak. Při sprchování pusťte větrák, při vaření digestoř, a pokud nemáte sušičku ani půdu a prádlo si sušíte třeba v ložnici, více tam topte či větrejte.

Plísně likvidujte

Pokud jste plísně již objevili, nemilosrdně a okamžitě je začněte likvidovat. K dostání je nespočet chemických přípravků proti plísním, ekologických prostředků a desinfekcí. Tím se však často nevyřeší příčina, ale jen důsledek.

Nejlepší možností je pohlcovač vlhkosti nebo elektrický odvlhčovač. Tento přístroj nasaje vlhký vzduch, který prožene přes chladič a ochladí ho na úroveň rosného bodu. V tu chvíli přestane mít vzduch schopnost vodu držet, a ta poté odkape do sběrné nádobky. Vysušený vzduch pak přístroj opět vrací do místnosti. Lze sehnat i kombinaci odvlhčovače a čističky vzduchu, což je dobré například pro alergiky a astmatiky.

Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nový objev fosilií odhalil, že na severní polokouli kdysi žili obří ptáci podobní tučňákům

Tech

Na co si dát pozor při výběru sportovního náramku či chytrých hodinek, abyste nebyli zklamaní

Dům a zahrada

Robotické sekačky usnadní péči o trávník. Musíte ale vědět, jaký typ vybrat

Zavřít reklamu